Schengen v roku 2017 zaznamenal o 60 percent menej nelegálnych prekročení ako rok predtým

Tlak na Grécko a Taliansko ustúpil, skúškou prechádza Španielsko. [Twitter/Frontex]

Počet nelegálnych prechodov Schengenskej hranice klesol už druhý rok po sebe, oznámila európska agentúra Frontex. Ide až o 60 percentný pokles oproti roku 2016.

Agentúra Frontex začiatkom roka zverejnila najnovše štatistiky o počte utečencov, ktorí nelegálne prekročili európske hranice. Počet 204 300 nelegálnych prechodov je o 60 percent nižší, ako to bolo v roku 2016. Frontex za dôvod označuje najmä zníženie počtu migrantov, prúdiacich do Talianska a Grécka.

Počet migrantov, ktorí nelegálne prekročili hranice, sa však zvýšil v Španielsku, kde sa oproti minulému roku zdvojnásobil.

Tlak na Taliansko a Grécko ustúpil

Náhly pokles počtu nelegálnych prisťahovalcov, ktorí prišli do Talianska v polovici roku 2017, bol podľa agentúry pravdepodobne najvýznamnejší vývoj na vonkajších hraniciach Európskej únie od začiatku uplatňovania dohody medzi Úniou a Tureckom z marca 2016. Takzvanú centrálnu stredozemnú cestu využilo spolu až 119 000 osôb. Každý siemy z nich bol Nigérijčan.

Cestu na východnej hranici Únie s Tureckom využilo porovnateľné množstvo utečencov, ako tomu bolo rok predtým. Najviac ju využívajú Sýrčania a Iračania, ktorí tvoria aj najpočetnejšie skupini imigrantov v Grécku.

Aj na tejto ceste pokračujú pokusy pašerákov o nelegálny prevoz ľudí po súši aj na mori. Zadržaných bolo takto  41 700 osôb.

Navracanie migrantov z Grécka do Turecka je vinou byrokracie veľmi pomalé

Do Turecka napriek dohode zatiaľ vrátili 1 400 osôb, ktorým v Únii neudelili azyl.

Západné Stredomorie bolo využívané viac, ako v predchádzajúcich rokoch a Španielsko zaznamenalo v minulom roku najvyšší počet nelegálnych prekročení hraníc, až 22 900.

Situácia v rifskom regióne Maroka, ktorá je hlavnu tranzitnou krajinou pre migrantov smerujúcich do Španielska, vytvorila v druhej polovici roka najviac príležitostí na odchod z arického západného pobrežia. Frontex upozorňuje, že v tomto regióne začali s využívaním vysokokapacitných lodí, schopných prepravovať veľký počet migrantov.

Až 40 percent migrantov, využívajúcich západné stredomorie, sú Alžírčania a Maročania.

Migranti sa vracajú aj na nebezpečnú španielsku cestu

Migrantov, ktorí prichádzajú k španielskym brehom, je oproti minulému roku dvakrát viac. Snažia sa vyhnúť konfliktmi zmietanej Líbyi.

Východná hranica Schengenu, o ktorej časť sa na ukrajinskej hranici starajú aj slovenskí dôstojníci, v minulom roku zaznamenala o čosi viac ako 750 nelegálnych prekročení. Najviac osôb, ktoré ju využili, takmer 260, bolo vietnamskej národnosti.