Donald Trump sa s Kim Jong Unom stretne v máji

Americký prezident už v minulosti uviedol, že za správnych okolností je ochotný stretnúť sa s Kimom. [EPA-EFE]

Americký prezident sa so severokorejským lídrom stretne na základe Kimovej pozvánky. Trump ale tvrdí, že sankcie ostanú v platnosti dovtedy, kým sa so Severnou Kóreou nedohodnú v otázke jej jadrového arzenálu.

Severokórejský prezident Kim Jung Un je „zaviazaný (procesu) odstraňovaniu jadrových zbraní“. Uviedol to včera (8. marca) vedúci oddelenia Národného bezpečnostného úradu Južnej Kórey, Chung Eui-yong po stretnutí s predstaviteľmi Bieleho domu.

Biely dom ako aj americký prezident na sociálnej sieti informovali, že „stretnutie sa plánuje“. Podľa medializovaných informácií by tak malo dôjsť v priebehu týždňov.

Washington: Svet prijal najnovší odkaz Severnej Kórey čisto a jasne

Svetoví lídri ostro kritizovali jasnú provokáciu Kimovho režimu, trpezlivosť už stráca aj Čína.

Pomoc od Južnej Kórey

Chung pred novinármi vyhlásil, že sa s americkou stranou dohodol na stretnutí hláv oboch štátov v máji.  Nemenovaný vysokopostavený americký predstaviteľ pre agentúru AFP potvrdil, že najneskôr by k nemu malo dôjsť „v priebehu niekoľkých mesiacov, s presným časom a miestom, ktoré ešte treba určiť“.

Juhokórejský prezident Moon Jae-In, ktorý sa minulý mesiac počas zimných olympijských hier v krajine snažil sprostredkovať stretnutie so Severnou Kóreou, uviedol, že summit by podľa neho mohol napomôcť likvidácii jadrových zbraní na celom kórejskom polostrove. Podľa juhokórejských predstaviteľov Donald Trump súhlasil so stretnutím bez akýchkoľvek vopred určených podmienok.

Americký prezident už v minulosti uviedol, že za správnych okolností je ochotný stretnúť sa s Kimom. Vtedy však správny čas podľa neho ešte nebol. Naposledy v októbri tvrdil, že jeho vlastný minister zahraničných vecí Rex Tillerson „stráca čas“, keď sa snaží so Severnou Kóreou komunikovať.

Tillerson vo štvrtok (8. marca) ráno oznámil, že hoci rozhovory s Pchjongjangom možno sú uskutočniteľné, vyjednávanie o odstránení jadrových zbraní bude pravdepodobne témou na dlhú debatu.

Severná Kórea: EÚ podporuje diplomatické riešenie

Slovná prestrelka medzi Severnou Kóreou a USA sa zostruje, šéfka európskej diplomacie žiada de-eskaláciu a rokovania.

Ázijské akciové trhy reagovali na správy okamžite. Japonský Nikkei narástol o 0,5 percenta, juhokórejský až o jedno percento. Americký dolár sa voči japonskému jenu posilnil.

Žiadne raketové testy

„Kim Jong Un hovoril s juhokórejskými predstaviteľmi o denuklearizácii, nielen o zmrazení (vývoja),“ uviedol na sieti Twitter vo štvrtok (8. marca) v noci Donald Trump. Rovnako potvrdil, že by počas vyjednávacieho procesu nemalo dochádzať k žiadnemu testovaniu rakiet zo strany Severnej Kórey.  počas tohto obdobia. Veľký pokrok sa dosiahol, ale sankcie zostanú až do dosiahnutia dohody. ”

Stretnutie medzi Kimom a Trumpom, ktorý si v ostatnom období vymieňali najmä urážlivé slová, rozhorčoval celosvetové spoločenstvo. Ich stretnutie by podľa analytikov mohlo vyvolať zásadný zlom v oblasti nukleárnych zbraní a rakiet, s ktorých vývojom údajne Severná Kórea významne pokročila.

Trumpovi poradcovia sa k severokórejskému pozvaniu stavajú obozretne najmä z toho dôvodu, že Severná Kórea má bohatú históriu v rušení uzatvorených dohôd.

Za správou o ukrajinskej vojenskej technike v Severnej Kórei vidí Kyjev ruskú propagandu

Článok amerického denníka New York Times spustil vlnu rusko-ukrajinského obviňovania.

Južná Kórea reagovala na ohlásené stretnutie veľmi pozitívne. Niektorí komentátori dokonca naznačujú, že by v prípade úspechu mohol za sprostredkovanie získať juhokórejský prezident Moon aj Nobelovu cenu.

Severná a Južná Kórea sú technicky stále vo vojnovom stave, a to od skončenia konfliktu v roku 1953. Prímerie nebolo nikdy uzatvorené.

Kim pochopil juhokórejské spojenectvo s Washingtonom

Podľa Daniela Russela, ktorý do apríla pôsobil ako pravá ruka ministra zahraničných vecí pre východnú Áziu a Tichomorie, teda ako najvyšší diplomatický predstaviteľ Spojených štátov pre Áziu pre Reuters uviedol, že prezident Trump súhlasil so stretnutím, pretože „bolo rozumné prijať pozvanie na stretnutie s jedinou osobou, ktorá môže skutočne prijímať (v krajine) rozhodnutia“.

Niektorí americkí predstavitelia a experti sa obávajú, že Severná Kórea môže získať v prípade dlhých rozhovorov s Washingtonom čas na vybudovanie a zdokonalenie svojho jadrového arzenálu.

Eskalácia napätia v severnom Pacifiku znepokojuje aj Európu

Spojené štáty strácajú trpezlivosť s jadrovými ambíciami Severnej Kórei, no ostrá rétorika trápi Úniu aj Čínu.

Podľa Chung Eui-yonga už Kim pochopil, že spoločné vojenské cvičenia medzi Južnou Kóreou a Spojenými štátmi musia pokračovať, pričom ich označil za „rutinné“.

Pchjongjang v minulosti požadoval, aby boli pre rozvoj v rozhovoroch s Washingtonom spoločné cvičenia dvoch spojencov pozastavené.