Europarlament žiada väčší dohľad nad vývozom vojenských technológií

Francúzska vojenská technika pre armádu v Libanone. [EFE-EPA/Wael Hamzeh]

Európsky parlament prijal uznesenie, v ktorom od členských krajín žiadajú zvýšiť trasparentnosť v oblasti predaja zbraní a zbraňových systémov. Únia je spolu so Spojeným kráľovstvom po Spojených štátoch celosvetovo druhý najväčší dodávateľ zbraní.

Poslanci Európskeho parlamentu v stredu (16. septembra) prijali uznesenie, v ktorom vyzývajú na posilnenie verejného dohľadu nad vývozom vojenského vybavenia a technológií.  Podľa nich musia byť európania lepšie informovaní o strategických voľbách svojich vlád v otázke, ktorá priamo ovplyvňuje ich bezpečnosť.

Revízia kontroly zbraňových systémov: Stoltenberg predstavil plány Severoatlantickej aliancie

Kontrola zbraní je podľa generálneho tajomníka NATO v súčasnosti ohrozená nielen pre aktivity Ruska, ale aj pre nové krajiny, ktoré majú k dispozícii zatiaľ neregulované zbraňové systémy. Spojenci chcú teraz popohnať medzinárodnú komunitu k zmenám zastaraných regulačných mechanizmov.

Za návrh uznesenia hlasovalo 341 poslancov. Podľa nich musia byť občania EÚ lepšie informovaní o strategických rozhodnutiach svojich vlád v otázkach, ktoré priamo ovplyvňujú ich bezpečnosť.

Pri hodnotení toho, ako členské štáty implementujú spoločné pravidlá EÚ týkajúce sa kontroly vývozu vojenských technológií a vybavenia, poslanci pripomenuli, že tieto pravidlá majú v súlade s európskymi hodnotami prednosť pred akýmikoľvek národnými hospodárskymi, sociálnymi, obchodnými alebo priemyselnými záujmami.

Zároveň požadujú zjednotenie predkladaných údajov o exporte, a preto privítali rozhodnutie Rady zaviesť v tomto smere jasné štandardy. Poslanci tiež ocenili rozhodnutie preniesť výročnú správu do interaktívnej online databázy, ktorá by mala byť funkčná ešte pred zverejnením očakávanej správy za rok 2019.

Budúcnosť vojenskej technológie podľa NATO: Vesmír, Arktída aj komplikovaný priestor zaľudnených miest

Budúcnosť obrannej technológie vidí Aliancia vo ôsmich oblastiach, vrátane hypersonických systémov, či biotechnológiách. Operovať sa NATO musí naučiť aj pod tlakom klimatických zmien, ktoré budú znamenať nápor na národné hranice aj ekonomiky, tvrdí správa z dielne vyše šesť tisíc expertov.

Nezávislé prieskumy Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru (SIPRI) ukazujú, že vývoz zbraní z členských štátov EÚ predstavoval v rokoch 2015 až 2019 približne 26-percentný podiel z celkového globálneho množstva, čo z EÚ robí po Spojených štátoch druhého najväčšieho dodávateľa zbraní.

 

Partner

Projekt Green and Innovative Agriculture for Europe

Sledujte

Obsahový partner