Europol: V roku 2019 zahynulo v Európe pri teroristických útokoch desať osôb

Ilustračný obrázok z protestu radikálnej pravice za legalizáciu zbraní v nemeckom Kamp-Lintforte. [EFE-EPA/Sascha Steinbach]

Podľa Europolu klesá počet džihádistických útokov a narastajú útoky pravicových a ľavicových skupín. Najmä pravicové extrémistické skupiny však mali prispieť k rozšíreniu atmosféry strachu a nepriateľstva voči menšinovým skupinám.

Trinásť z členských štátov EÚ v minulom roku nahlásilo celkovo 119 neúspešných, zmarených a dokonaných teroristických útokov. Na Slovensku nedošlo k žiadnym útokom, ani k zadržaniu podozrivých osôb. Vyplýva to z utorňajšej správy Europolu, európskeho policajného úradu so sídlom v Haagu.

V dôsledku vlaňajších útokov zomrelo v EÚ celkovo desať ľudí a 27 bolo zranených. Úrady v 19 krajinách zatkli dovedna 1004 osôb pre podozrenie z trestných činov súvisiacich s terorizmom.

Najviac zadržaných bolo v Belgicku, Francúzsku, Taliansku, Španielsku a Spojenom kráľovstve.

Únia má nové pravidlá pre výbušniny a boj proti financovaniu terorizmu

Od 1. augusta vstupujú do platnosti prísnejšie celoeurópske pravidlá týkajúce sa výbušných prekurzorov. Uľahčia tiež cezhraničný prístup orgánov činných v trestnom konaní k finančným informáciám pri vyšetrovaní vyšetrovania trestných činov. 

Počet útokov zo strany džihádistov klesal, ako aj počas predošlých rokov, vlani však došlo k nárastu násilných útokov radikálnych pravicových a ľavicových skupín.

Takmer všetky úmrtia a väčšina zranených boli výsledkom teroristických útokov džihádistov. Jedna osoba bola zranená pri teroristickom útoku extrémne pravicovej skupiny. Niekoľko ľudí zahynulo pri násilných (neteroristických) akciách pravicových extrémistov.

Výkonná riaditeľka Europolu Catherine De Bolleová v tejto súvislosti upozornila, že pravicové extrémistické skupiny prispievali k atmosfére strachu a nepriateľstva voči menšinovým skupinám v mnohých európskych mestách.

Europol: Počas pandémie koronavírusu výrazne stúpol počet trestných činov

Falošné lieky, nedodané nakúpené ochranné prostriedky, či aktívnejšia počítačová kriminalita. Pandémia otvorila nové príležitosť pre zločincov a podvodníci sa rýchlo prispôsobili, hovorí agentúra.