Filipíny oficiálne odmietli balík pomoci od Európskej únie

Filipínsky prezident Rodrigo Duterte kontroluje zbrane, určené na likvidáciu. [TASR/AP]

Filipíny oficiálne odmietli balík pomoci vo výške 6,1 miliardy eur od Európskej únie. Brusel totiž kritizuje kampaň tamojšej vlády proti ilegálnym drogám, keďže počas nej zabila filipínska polícia tisíce ľudí.

Veľvyslanec EÚ na Filipínach Franz Jessen v stredu oznámil, že filipínska vláda minulý mesiac vrátila dohodu o technickej pomoci v spomínanej problematike nepodpísanú, čim úradne potvrdila odmietnutie tejto dohody.

„Dokument, ktorý mal byť podpísaný do konca roka, sa nám vrátil nepodpísaný,“ povedal veľvyslanec na mediálnom fóre. „V tomto zmysle sa stalo zamietnutie oficiálnym,“ citovala ho agentúra DPA.

Hroziaci konflikt v Juhočínskom mori môže ochromiť svetový obchod

Rastúce napätie a hroziaci konflikt v Juhočínskom mori môže ochromiť svetový obchod.

Prezident sa už vyhrážal aj vykázaním veľvyslancov európskych štátov

Podľa Jessena Únia očakáva, že vláda prezidenta Rodriga Duterteho zamietne aj tri dotácie na projekty v oblasti obnoviteľnej energie v juhofilipínskom regióne Mindanao v celkovej hodnote 49 miliónov eur.

„Pripadá mi dosť smutné, že po vyše 30-ročnej rozvojovej spolupráci sa zrazu dostávame do takejto situácie,“ povedal veľvyslanec.

Sám uviedol, že „má dosť veľký problém pochopiť“, ako môže filipínska vláda vnímať Európsku úniu tak, že zasahuje do domácej politiky Filipín, keď upozorňuje na problémy týkajúce sa ľudských práv, demokracie a zákonnosti, čo sú medzinárodné pojmy.

Duterte slovne útočil na Úniu a poslancov Európskeho parlamentu nazval „hlupákmi“, lebo kritizovaním jeho spornej protidrogovej operácie údajne zasahujú do vnútorných záležitostí Filipín.

V októbri 2017 sa Duterte vyhrážal vykázaním veľvyslancov európskych štátov pôsobiacich v Manile. Urobil tak po tom, čo skupina europoslancov na návšteve ázijskej krajiny varovala, že Filipínam môžu hroziť sankcie, ak vláda neprestane so zabíjaním počas protidrogovej operácie.

Podozrivých dílerov drog, ktorí sú však často nevinní, totiž polícia zabíja nemilosrdne na ulici, bez spravodlivého súdneho procesu, ako tvrdia právnici, svedkovia či príbuzní obetí.

Európska únia už filipínskeho prezidenta pozvala na návštevu Bruselu.