Francúzsko a Nemecko chcú vyvinúť európsku stíhačku budúcnosti

Eurofighter Typhoon (na obrázku) by mal v roku 2040 nahradiť nový typ bojového lietadla. [EPA/Felipe Trueba]

Francúzsko a Nemecko by mali vo štvrtok potvrdiť svoj spoločný záväzok vyrábať európske bojové lietadlo budúcnosti, ktoré by do roku 2040 malo nahradiť súčasné bojové lietadlá typu Rafale a Eurofighter. Obe krajiny chcú do tohto projektu zapojiť aj Belgicko, informovala tlačová agentúra Belga.

Nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová pricestovala v tejto súvislosti do Paríža na rokovanie s francúzskou rezortnou partnerkou Florence Parlyovou.

Ich rokovania by mali potvrdiť vôľu Paríža a Berlína spoločným úsilím vytvoriť množstvo vojenského vybavenia pre budúcnosť, vrátane stíhacích lietadiel, dronov či tankov novej generácie.

Slovensko potrebuje nové stíhačky. Aké stroje dnes „letia“ v Európe? (INFOGRAFIKA)

Slovenská republika stále prehodnocuje nákup nových stíhačiek, vláda hovorí o európskom riešení.

Pridá sa aj Belgicko

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecká kancelárka Angela Merkelová sa už vlani v júli dohodli na projekte bojových lietadiel budúcnosti, ktoré by mali postupne nahradiť ich súčasné flotily bojových stíhačiek.

Belgický denník Les Echos v tejto súvislosti pripomenul, že od júla 2017 vlády a armádne štáby oboch krajín pripravovali potrebné podklady pre rozbehnutie spolupráce v oblasti vzdušných bojových systémov budúcnosti, ktoré sa budú týkať pilotovaných aj bezpilotných lietadiel a možno aj obranných raketových systémov zem-vzduch a vzduch-vzduch.

Slovenský obranný projekt pre PESCO prepája vojakov, výskum a vývoj, hovorí jeden z jeho autorov

Hoci sa do slovenského projektu Euroartillery zapojilo oficiálne zatiaľ len Taliansko, podľa jedného z jeho autorov, plukovníka VLADIMÍRA KAVICKÉHO, sa oň zaujíma ďalších 13 krajín. Rozsiahly projekty má financovať Európska únia prostredníctvom Stálej štruktúrovanej spolupráce (PESCO).

Na spoločnom francúzsko-nemeckom projekte by sa mali zúčastňovať známe priemyselné firmy z oboch krajín, médiá hovoria o spoločnostiach Dassault, Safran, MBDA či Airbus.

Francúzsko by chcelo do tohto vývojového projektu začleniť aj Belgicko, ktoré je v procese hľadania dodávateľa nových bojových stíhačiek pre svoju armádu. Ministerka obrany Parlyová navrhla v januári Belgičanom „prehĺbené a štruktúrované partnerstvo“, ktorého výsledkom má byť aj nahradenie súčasných belgických stíhačiek F-16 francúzskymi bojovými strojmi Rafale. Belgická federálna vláda nastavila strop kúpnej ceny pre nové stíhačky na 3,6 miliardy eur.