Irán dal Únii pre jadrovú dohodou 60-dňové ultimátum

Spojené štáty odstúpili od jadrovej dohody s Iránom 8. mája. [EPA-EFE/ABEDIN TAHERKENAREH]

Šesťdesiatdňová lehota Iránu pre Európsku úniu má garantovať realizáciu jadrovej dohody po tom, čo od nej odstúpili Spojené štáty.

V nedeľu (13. mája) to vyhlásil námestník iránskeho ministra zahraničných vecí Abbás Araghčí. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na internetovú stránku iránskeho parlamentu.

Podľa správ z Teheránu však trio Európskej únie – Nemecko, Francúzsko a Británia – požaduje na prerokovanie až 90 dní.

Koľko dní nakoniec Únia dostane by sa malo rozhodnúť počas diskusie ministrov zahraničných vecí Únie v Bruseli, vtedy navštívi aj iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Javad Zarif.

USA odstupujú od dohody s Iránom, Európa je z rozhodnutia rozčarovaná

Americký prezident Donald Trump podľa očakávaní včera (8. mája) oznámil, že Spojené štáty odstúpia od dohody o iránskom jadrovom programe. Európska únia ostala z nediplomatického kroku rozčarovaná.

Únia chce stále presviedčať Spojené štáty

Nemecký minister hospodárstva Peter Altmaier v nedeľu (13. mája) večer pre stanicu ZDF potvrdil, že sa o 60, respektíve 90-dňovej lehote hovorilo.

„V tomto čase využijeme všetky možnosti na to, aby sme podnietili americkú vládu k zmene jej postoja,“ povedal Altmaier.

Jeho kolega, šéf nemeckej diplomacie Heiko Maas pre ZDF uviedol, že aj Irán má záujem o udržanie jadrovej dohody, a to aj z toho dôvodu, že krajina potrebuje hospodársku perspektívu.

Únia zatiaľ neplánuje odstúpiť od jadrovej dohody s Iránom

Európska únia naďalej podporuje dohodu o obmedzení iránskeho jadrového programu, ktorú spochybňuje americký prezident Donald Trump.

Britská premiérka Theresa Mayová v nedeľu telefonovala s iránskym prezidentom Hasanom Rúháním.

„My a naši európski partneri sa naďalej usilujeme zaistiť riadne dodržiavanie dohody,“ uistil Mayovú iránsky prezident.

Britská premiérka ocenila vôľu Iránu naďalej pokračovať v plnení záväzkov, vyplývajúcich z jadrovej dohody, píše DPA s odvolaním sa na Mayovej úrad.

Mogheriniová: Iránsku jadrovú dohodu otvárať nepotrebujeme

Jadrová dohoda medzi Iránom a svetovými mocnosťami „funguje“ a netreba ju znova otvárať, zhodnotila v stredu šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová.

Najvyššia diplomatka Únie sa takto vyjadrila po stretnutí so zástupcami všetkých štátov podieľajúcimi sa na vyjednávaní o dohode (Čína, Francúzsko, …

Pompeo: Dohodu sme chceli rozšíriť

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo pre stanicu CBS povedal, že Spojené štáty sa pokúšali s Európanmi dosiahnuť zhodu v rozšírení jadrovej dohody, avšak bezúspešne.

„Európania jednoducho nechceli zájsť tak ďaleko, aby sa rozšírila zmluva,“ povedal Pompeo.

Irán: Ak budú Spojené štáty pokračovať v sankciách, odpovieme v priebehu hodín

Podľa Washingtonu Irán plní záväzky v jadrovej dohode, napriek tomu ho ale sankcionuje. Rúhání teraz Trumpa označuje za nespoľahlivého partnera.

K dohode o jadrovom programe dospeli Irán a šesť veľmocí – Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA – 14. júla 2015. Na jej základe boli zrušené sankcie OSN, Európskej únie i Spojených štátov voči Iránu výmenou za to, že islamská republika dlhodobo obmedzí svoj nukleárny program, ktorý bol podľa Západu zameraný na získanie jadrových zbraní.

Dohoda platí do roku 2025, no niektoré časti, vrátane prísnejších kontrol medzinárodnými pozorovateľmi, sa majú uplatňovať do roku 2040.