Jourová: Udeľovanie zlatých víz na základe majetku je bezpečnostné riziko

Eurokomisárka Věra Jourová. [EC - AS]

Eurokomisárka vyzvala členské krajiny Európskej únie aby podnikli viac v záujme uistenia sa, že občianstvo nebude udeľované kriminálnikom. Správu o stave udeľovania víz predloží Komisii na jeseň.

Praktiky niektorých členských štátov Európskej únie udeľovať takzvané „zlaté víza“ majetným ľuďom žijúcim mimo Únie kritizovala v utorok (7. augusta) česká eurokomisárka pre spravodlivosť Věra Jourová. Informuje o tom agentúra AP.

Brusel namieta, že občianstvom by sa malo odmeňovať len v tých prípadoch, keď existuje skutočné prepojenie s danou krajinou. Rozhodnutie o udelení alebo neudelení je však záležitosťou jednotlivých členských krajín. Malta a Cyprus sú medzi štátmi, ktoré v súvislosti s otázkou vyvolali najväčšiu kritiku.

„Zlaté víza“ pre majetných z tretích krajín spochybňujú demokratickosť vízového režimu

EÚ podpláca Líbyu, aby zabránila cestám do Európy, zatiaľ čo niektoré členské štáty predávajú skorumpovaným zahraničným politikom „zlaté víza“, píše europoslankyňa ANA GOMESOVÁ.

Správa príde na jeseň

Jourová upozornila, že odmeňovanie občianstvom môže znamenať „závažné bezpečnostné riziko“, pretože sa ním priznávajú rôzne práva vrátane voľného pohybu po 28-člennej Únii.

„Niektoré krajiny musia urobiť viac pre to, aby občianstvom neboli odmeňovaní kriminálnici, ktorí chcú ohroziť bezpečnosť Európy, či podieľať sa na praní špinavých peňazí,“ podotkla Jourová, konkrétne však neoznačila žiadnych vinníkov. Českú eurokomisárku citoval nemecký denník Die Welt.

Jourová ďalej uviedla, že Európska komisia preskúma praktiky každej členskej krajiny v prípadoch udeľovania občianstva pre ľudí pochádzajúcich zo štátov mimo Únie. Zároveň dodala, že v súvislosti s touto otázkou predloží na jeseň správu a Únia následne vydá nové prísnejšie pravidlá pre členské krajiny ohľadne garancií, že kandidáti na občianstvo neuškodia Únii.

V roku 2016 získalo občianstvo Európskej únie takmer milión osôb

Slovensko je v počte udeľovaní občianstiev na chvoste celej Európskej únie. Menej občianstiev udelilo v roku 2016 len Lotyšsko a Rakúsko.

Podľa minuloročnej správy Global Witness najmenej dvanásť členských štátov Únie prestiera červený koberec pre veľmi odlišné typy ekonomických migrantov. Niekoľko programov totiž udeľuje práva na pobyt alebo občianstvo ľuďom z krajín mimo EÚ výmenou za investície do nehnuteľností, štátnych dlhopisov alebo spoločností.

V rovnakom čase prišiel The Guardian s článkom, v ktorom odhalil že dnes už niekoľko politicky exponovaných ľudí s pochybnou obchodnou históriou úspešne požiadalo o zlaté víza.