Krajiny Únie budú proti pašerákom v Stredomorí bojovať do roku 2018

Práca operácie Sophia námorných síl EÚ. FOTO: Twitter/EU NAVFOR MED

Európska únia včera predĺžila mandát svojej námornej operácie Sophia proti pašerákom ľudí v Stredozemnom mori a poverila ju ďalšou kompetenciou.

Plánuje začať s monitorovaním nezákonného vývozu ropy z Líbye.

Operácia Sophia námorných síl EÚ (EU NAVFOR MED) používa námorné plavidlá a lietadlá na sledovanie aktivít priekupníkov s ľuďmi v Stredozemnom mori už viac ako dva roky. Jej cieľom je narušiť pašerácke siete a poskytovať výcvik pobrežným hliadkam v Líbyi.

Nástroj v migračnej kríze

Operácia Sophia je jedným z nástrojov, ktoré majú zastaviť prúd migrantov. Tí sa dávajú na riskantný prechod z Líbye do Talianska, k čomu používajú neprimerané plavidlá.

Prúd migrantov zo severnej Afriky cez Stredozemné more hlavne k talianskym brehom sa ale zatiaľ zastaviť nepodarilo. Jedným z dôvodov je pretrvávajúce vládnej vákuum v Líbyi, ktorého riešenie je z európskeho pohľadu kľúčové pre úspešné zastavenie námorných trás gangov pašerákov ľudí.

Kríza v Líbyi: Únia posiela ďalšie peniaze, milión pôjde aj z Česka

Pätina populácie potrebuje humanitárnu pomoc, státisíce sa chcú vydať cez more do Európy.

Od svojho spustenia prispela operácia k neutralizácii 470 lodí. Talianskym úradom bolo odovzdaných 110 predpokladaných pašerákov ľudí. Lode operácie z mora zachránili okolo 40 tisíc ľudí.

Britská kritika

Európska rada včera rozšírila mandát tejto operácie tak, aby tiež monitorovala nezákonný vývoz ropy z Líbye a zbierala o ňom informácie, monitorovala členov líbyjskej pobrežnej stráže, ktorých vyškolila, a posilnila výmenu informácií medzi členskými štátmi a orgánmi činnými v trestnom konaní.

Námorné sily zatiaľ v Líbyi vyškolili 136 členov pobrežnej stráže. Aj vďaka nim sa od júna 2015 podarilo zataviť viac ako 650 pokusov o nelegálne obchodovanie so zbraňami.

Operácia však má aj svojich kritikov. Podľa britskej snemovne lordov viedla k „navýšeniu úmrtí utečencov a migrantov na mori“. Briti sa odvolávajú najmä na nárast počtu utopených medzi rokmi 2015 a 2016, a to o 42 percent, informoval The Guardian.

Mandát misie mal skončiť vo štvrtok, aktuálne ho predĺžili do konca roku 2018.