Macron oznámil reorganizáciu vojenských operácií v oblasti Sahelu

Francúzsky prezident Emmanuel Macron, minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian, náčelník generálneho štábu, generál Pierre de Villiers a ministerka obrany Sylvie Goulard na návšteve operácie Berkhane v Mali v roku 2017. [EPA-EFE/Christophe Petit Tesson/Pool]

Zmeny vo francúzskej vojenskej prítomnosti prichádzajú po májovom vojenskom prevrate v Mali. Či sa dotknú aj európskej tréningovej misie, v ktorej pôsobia aj slovenskí vojaci, zatiaľ nie je jasné.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok (10. júna) oznámil zásadnú reorganizáciu v oblasti francúzskej vojenskej prítomnosti v krajinách Sahelu a pripomenul aj možnosť prudkého zníženia počtu vojakov v tejto oblasti. Informovala o tom agentúra DPA.

Francúzsko minulý týždeň oznámilo, že prestane dočasne spolupracovať s malijskými ozbrojenými silami na spoločných operáciách dovtedy, kým nedostane „záruky“, že sa do vlády tejto africkej krajiny vrátia civilisti.

Francúzske ministerstvo obrany takto reagovalo na vojenský prevrat v Mali z 24. mája.

V Mali vedie svoju tréningovú misiu aj EÚ. Slovensko do nej minulý rok vyslalo štyroch vojakov. Či sa zmeny, ktoré ohlásilo Francúzsko, dotknú aj týchto aktivít, zatiaľ nie je jasné.

Slovensko zvažuje vyslanie vojakov do troch európskych misií

Ministerstvo obrany navrhne parlamentu, aby potvrdilo plán vyslať slovenských príslušníkov na výcvikové misie do Mali a Stredoafrickej republiky. Novinkou by mohol byť aj príspevok do novej námornej misie Irini v Stredozemnom mori. Vyslanie siedmich jednotiek prisľúbilo už bývalé vedenie rezortu.

Macron upozornil, že Francúzsko svojich vojakov stiahne v prípade, ak sa Mali obráti k radikálnej islamizácii, pripomína DPA.

Vzbúrení vojaci v Mali v máji zadržali dočasného prezidenta Bah N’Dawa a dočasného premiéra Moctara Ouanu, čím vyvolali pobúrenie medzinárodného spoločenstva vrátane Organizácie Spojených národov a Európskej únie.

Francúzsko má v regióne Sahelu približne 5 100 vojakov v rámci operácie Barkhane, ktorú vykonáva v piatich krajinách Sahelu – v Burkine Faso, Čade, Mali, Mauritánii a Nigeri.

Misiu s ústredím v Čade spustili po tom, ako Francúzsko v roku 2013 zasiahlo s cieľom zastaviť postup extrémistov v Mali. V súčasnosti v nej pôsobia aj Estónci, Švédi a Česi.

Slovenskí vojaci v Mali

Okrem protipovstaleckej operácie Barkhane, ktorú vedie francúzska armáda proti islamistickým skupinám, pôsobí v regióne aj európska tréningová misia. EUTM Mali má 1 077 vojakov z 25 krajín, pričom tri z nich nie sú členmi EÚ (Gruzínsko, Moldavsko a Čierna Hora).

Misia v Mali, s pôsobnosťou na území štátov skupiny G5 Sahel, teda pätice afrických krajín, kde operuje aj Barkhane, pôsobí v krajine na žiadosť miestnej vlády od roku 2013.

Slovenskí vojaci, ktorí na misiu nastúpili koncom minulého roka, cvičia miestnych vojakov a radia armáde. V EUTM Mali už slovenské ozbrojené sily pôsobili aj v minulosti, a to od roku 2015.

Napriek súčasnej komplikovanej situácii v Mali uisťuje veliteľ misie, že situácia je pod kontrolou: „Mojim kolegom v službe sa darí,“ uviedol 2. júna v liste rodinám vojenských príslušníkov, ktorí v Mali pôsobia, brigádny generál Luis Garcia Herreiz.

Národná rada schválila vyslanie slovenských vojakov do dvoch európskych misií

Devätnásť príslušníkov ozbrojených síl by už v najbližších dňoch malo odcestovať do Mali a Stredoafrickej republiky. Pôsobenie začnú oficiálne 1. októbra, a to aj napriek tomu, že tréningová misia v Mali je pre nepokoje v krajine pozastavená.

Okrem francúzskej a EÚ misie pôsobí v Mali aj ďalších 13 tisíc príslušníkov mierových síl OSN.

Partner témy

O téme Obrana môžeme písať aj vďaka našim partnerom. Ich podpora umožňuje portálu EURACTIV Slovensko investovať odborné kapacity do širšieho a hlbšieho pokrývania vývoja európskych a národných politík a dôležitých tém. Redakčný obsah portálu EURACTIV Slovensko je nezávislý od názorov jeho podporovateľov.

Projekt Green and Innovative Agriculture for Europe

Sledujte

Obsahový partner