Macron sa opäť zasadil za projekt európskej obrany, Merkelová očakáva spoločné zásahové jednotky

Angela Merkelová a Emmanuel Macron. [EPA-EFE/CHRISTIAN BRUNA]

Francúzsky prezident sa opäť zasadil za projekt európskej obrany. Bezpečnosť kontinentu by podľa neho nemala závisieť od Spojených štátov. Nemecká kancelárka hovorí, že Berlín má v tejto oblasti k Parížu blízko.

„Je to na nás“, aby sme zaručili bezpečnosť Európy, a teda jej zvrchovanosť, uviedol dnes (27. augusta) Emmanuel Macron v Paríži v prejave pred francúzskymi veľvyslancami.

Jeho prejav bol zameraný na stanovenie plánu francúzskej diplomacie pre budúci rok, informovala agentúra AP.

Historicky najvyšší rozpočet chystá Komisia aj pre obranu

V sedemročnom pláne, ktorý včera (2. mája) predstavila Európska komisia, navrhuje exekutíva Únie naliať do obranného sektora 19,5 miliárd eur.

Macron poznamenal, že diskusie o spolupráci v oblasti obrany by mali zahŕňať všetky európske krajiny a Rusko, a to za predpokladu, že sa dosiahne pokrok s Moskvou v otázke Ukrajiny.

Francúzsky prezident sa vo svojom prejave opätovne prihlásil k projektu integrovanejšej Európskej únie a ohradil voči globálnej vlne nacionalizmu.

Merkelová: Nemecko bude musieť prevziať väčšiu zodpovednosť za európsku obranu

V rozhovore pre nemeckú verejnú televíziu ARD v nedeľu (26. augusta) nemecká kancelárka Angela Merkelová uviedla, že podporuje myšlienku hlbšej európskej bezpečnostnej integrácie.

„Nemecko musí vziať svoj osud do vlastných rúk. (…) To znamená, že sa budeme musieť viac spoliehať na Európu, čo značí, že Nemecko bude musieť prevziať väčšiu zodpovednosť za európsku obranu,“ uviedla.

Práve z tohto dôvodu podporuje myšlienku európskej bezpečnostnej rady, ako aj eskadru európskych zásahových jednotiek, vysvetlila.

Merkelová potvrdila, že Berlín bol v tejto otázke „pomerne blízko“ k predstavám Paríža. Dodala, že Európa potrebuje hovoriť jedným hlasom a že pravidlo jednomyseľnosti, ktoré prevláda v otázkach obrany a bezpečnosti, by sa podľa nej nemalo uplatňovať vo všetkých rozhodovacích procesoch.

Macron na stretnutí s Pellegrinim a Babišom: Neverím v logiku blokov v Únii

Francúzsky prezident sa chce ďalej stretávať s regionálnymi zoskupeniami. Svojím prístupom podľa českého premiéra pomohol V4 v boji proti utečeneckým kvótam.

Európsky obranný projekt = Riziko pre NATO?

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vo februári na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii varoval pred možným oslabením transatlantickej spolupráce a pred rizikami súvisiacimi s projektom spoločnej európskej obrany.

Stoltenberg zdôraznil, že podporuje snahy smerujúce k posilneniu obranných kapacít Európskej únie. Podľa neho ide o „príležitosť na ďalšie posilnenie európskeho piliera NATO a lepšie rozdelenie bremena“ spoločnej transatlantickej obrany.

Európska únia by sa však mala v tomto smere vyvarovať rizika zdvojovania aktivít, ktoré už v súčasnosti vykonáva Severoatlantická aliancia, varoval Stoltenberg.

PESCO odštartuje so 17 obrannými projektami

Slovenská republika bude viesť jeden projekt, do ďalších štyroch sa priamo alebo nepriamo zapojí.

Pripomenul tiež, že po odchode Británie z EÚ budú až 80 percent rozpočtu NATO zabezpečovať mimoeurópski členovia Aliancie.

„Existuje riziko oslabenia transatlantickej väzby, riziko duplikácie toho, čo už robí NATO a riziko diskriminácie neeurópskych členov NATO. Týmto rizikám treba predísť,“ varoval Stoltenberg.