Maďarsko sa pokúša obísť zákony EÚ a zachrániť plynovod Južný tok

Nový zákon, ktorý navrhol predseda parlamentnej skupiny vládnej strany Fidesz Antal Rogán, by umožnil vybudovať plynovod akejkoľvek plynárskej spoločnosti, ktorá nie je certifikovaná ako prevádzkovateľ. Jedinou podmienkou je súhlas Maďarského energetického úradu.

Maďarské médiá tvrdia, že predstavitelia Fideszu sa snažia obísť právomoci medzinárodných koordinačných orgánov, vrátane EÚ.

Hoci zákon nehovorí o konkrétnom projekte, je jasné, že by primárne malo ísť o projekt Južný tok, ktorý by umožnil dodávať ruský plyn do Európy popod Čierne more. Obišlo by sa tak územie Ukrajiny.

Európska komisia tvrdí, že akékoľvek bilaterálne zmluvy týkajúce sa projektu Južný tok sú v rozpore s právom EÚ. Južný tok totiž porušuje ustanovenia tretieho energetického balíčka. Plynovod, ktorý prechádza územím EÚ nemôže vlastniť dodávateľ zemného plynu, narušilo by to hospodársku súťaž.

Komisia trvá na tom, že aj iný dodávatelia plynu musia mať prístup ku kapacitám Južného toku. Gazprom, ktorý financuje 50% výstavby plynovodu však túto možnosť odmieta.

Cesta pre iné krajiny?

V prípade, že by sa maďarskému zákonu podarilo obísť predpisy únie otvorila by sa tým cesta pre iné krajiny, ktoré participujú na projekte Južný tok.

Bulharsko je prvou krajinou, ktorá čelí konaniu za porušenie povinností (infringement). Rusko a Bulharsko sa totiž v bilaterálnej zmluve dohodli na preferenčnom prístupe 2 firiem k plynovodu Južný tok. Táto dohoda je podľa Komisie v rozpore s pravidlami hospodárskej súťaže.

Hovorkyňa Európskej komisie Ana-Kaisa Itkonen naznačila, že Komisia vie o novom maďarskom zákone a vyžiadala si od Budapešti dodatočné vysvetlenie.

„Oddelenie autorizácie na výstavbu plynovodu a jeho prevádzkovanie nie je v rozpore so smernicami EÚ. Dôležité je akým spôsobom sa daná autorizácia bude udeľovať. To je v prípade maďarského zákona zatiaľ nejasné,“ dodala Itkonen.  

Analytik maďarskej akadémie vied Andras Deak pre agentúru Bloomberg naznačil, že maďarský premiér Viktor Orbán „skúša, s požehnaním Ruska, limity únie.“

„Únia už stopla Bulharsko, zastaví aj naše pokusy,“ dodal Deák.

EurActiv.com