Mahmúd Abbás ministrom v Bruseli: Uznajte nezávislý palestínsky štát

Federica Mogheriniová víta Mahmúda Abbása. [Twitter]

Ministri zahraničných vecí Európskej únie mali dnes (22. januára) v Bruseli na programe oficiálne rokovanie s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom o spôsoboch, ako v rámci blízkovýchodného mierového procesu podporiť riešenie dvoch samostatných štátov – Izraela a Palestíny.

Abbás navštívil Brusel na základe pozvania, ktoré nasledovalo po tom, ako 11. decembra nečakane navštívil ministerské zasadanie izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Tak, ako sa pred vyše mesiacom Netanjahu snažil európskych ministrov presviedčať, aby nasledovali americké kroky a Jeruzalem uznali za hlavné mesto Izraela, Abbás dnes na členské štáty apeloval, aby uznali nezávislý palestínsky štát.

Únia ostáva v otázke štatútu Jeruzalema jednotná, Netanyahu šéfov diplomacií nepresvedčil

Rokovania ministrov zahraničných vecí krajín Európskej únie v Bruseli sa dnes neplánovane zúčastnil aj izraelský premiér.

Cieľom dnešných bruselských rokovaní ministrov s Abbásom bolo ukázať, že Únia aj naďalej podporuje dvojstranné riešenie blízkovýchodného konfliktu v podobe dvoch nezávislých štátov – Izraela a Palestíny – s Jeruzalemom ako spoločným hlavným mestom.

Mogheriniová: Únia je v otázke Jeruzalema jednotná

Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová, ktorá sa s Abbásom stretla ešte pred zasadnutím Rady EÚ pre zahraničné veci, oznámila, že Únia podporuje opätovné spustenie blízkovýchodného mierového procesu, avšak Palestínčania a Izraelčania sa musia sami medzi sebou dohodnúť ohľadom štatútu mesta Jeruzalem, ktorý sa podľa nej musí stať „hlavným mestom dvoch štátov“.

Európska únia sa aj napriek vyhláseniu amerického prezidenta Donalda Trumpa o presťahovaní ambasády Spojených štátov z Tel Avivu do Jeruzalema a snahám uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela snaží podporovať fungovanie medzinárodného rámca, ktorý bude dozerať na priame rokovania medzi Izraelom a palestínskou samosprávou.

Únia – ako v pondelok zopakovala  Mogheriniová – bola rozhodne proti americkému rozhodnutiu uznať Jeruzalem za izraelské hlavné mesto.

Mahmúd Abbás po stretnutí uviedol, že neexistuje žiaden rozpor medzi uznaním palestínskej štátnosti a obnovením mierových rokovaní medzi Palestínskou samosprávou a Izraelom.

„To by povzbudilo ľud Palestíny, aby nestrácal nádej na mier, to by otvorilo cestu k mieru,“ upozornil palestínsky prezident počas tlačovej konferencie.

Francúzi zazerajú po možnostiach asociačnej dohody

Podľa francúzskeho ministra zahraničných vecí Jean-Yvesa Le Driana by Európska únia mohla ponúknuť palestínskemu prezidentovi Mahmúdovi Abbásovi vyhliadky na užšie vzťahy s Úniou.

Le Drian sa nechal počuť, že podporuje snahy prechodu od dočasnej dohody medzi Úniou a Organizáciou za oslobodenie Palestíny (OOP), uzatvorenou v roku 1997, k asociačnej dohode podobne, ako je to u ďalších krajín, ktoré sú zapojené v programe Európskej susedskej politiky.

Z Trumpovho uznania Jeruzalema za hlavné mesto Izraela je znepokojený celý svet

Žiadna krajina na svete nemá svoju ambasádu v Jeruzaleme, Američania budú prví. Rusi ale údajne zvažujú podobný krok.

Dočasná dohoda umožnila voľný prístup priemyselných výrobkov z Palestíny do Európskej únie, ako aj postupné rušenie vývozných taríf na európske výrobky, putujúce do oblasti. Od 1. januára 2012 platí aj dohoda o liberalizácii predaja poľnohospodárskych výrobkov, spracovaných poľnohospodárskych výrobkov, rýb a morských produktov.

Vzhľadom na zložitú hospodársku situáciu a obmedzenia pohybu a prístupu je obchod s Úniou pre Palestínu výrazne obmedzený a v roku 2016 predstavoval 272 miliónov eur.