Ministri obrany 9 európskych krajín sa zaviazali k novej vojenskej spolupráci, Slovensko neparticipuje

Podpisy deviatich ministrov participujúcich krajín. [FB Florence Parly]

Vyhlásenie o novej forme spolupráce vo vojenskej oblasti podpísali v pondelok (25. júna) v Luxemburgu ministri obrany deviatich európskych štátov – Belgicka, Dánska, Estónska, Francúzska, Holandska, Nemecka, Španielska, Portugalska a Veľkej Británie.

Iniciatíva je otvorená aj ďalším krajinám. Desiatym účastníkom spolupráce by sa mohlo stať Taliansko, ktoré signalizovalo záujem, avšak po prevzatí moci novou vládou ešte potrebuje istý čas na preskúmanie kooperácie. Informoval o tom rakúsky verejnoprávny rozhlas ORF.

Historicky najvyšší rozpočet chystá Komisia aj pre obranu

V sedemročnom pláne, ktorý včera (2. mája) predstavila Európska komisia, navrhuje exekutíva Únie naliať do obranného sektora 19,5 miliárd eur.

Projekt by mal umožniť výrazne rýchlejšiu reakciu v krízových situáciách vďaka užšej spolupráci na úrovni generálnych štábov ozbrojených krajín jednotlivých štátov. Tá by mohla nasledovať v rámci krátkodobo dohodnutých koalícií krajín EÚ, NATO alebo OSN.

Do spoločnej iniciatívy sa Slovenská republika zatiaľ nezapojila. Prekvapením je však účasť Dánska, ktoré sa obranných projektov v Únii nezúčastňuje, ale aj Spojeného kráľovstva, vzhľadom na prebiehajúci proces brexitu. Európska intervenčná iniciatíva je však spoluprácou aj mimo štruktúr Európskej únie.

Doplnok k NATO

Cieľom je podľa slov francúzskej ministerky obrany Florence Parlyovej uskutočniť najskôr spoločné manévre a výmenu medzi generálnymi štábmi, aby „sa naše ozbrojené sily naučili spoločne postupovať“. Šéfka francúzskeho rezortu obrany spomenula však aj možnosť civilných iniciatív v krízových časoch, ako napríklad v prípade Holandska a Veľkej Británie vlani po hurikáne Irma, ktorý zasiahol Karibik.

Smerom k NATO by mala mať iniciatíva doplnkový charakter. V súvislosti s pochybnosťami o budúcej angažovanosti USA v rámci Severoatlantickej aliancie by mali Európania byť aj sami silní a vo väčšej miere pripravení zaručiť ochranu a suverenitu vlastných území, naznačila Parlyová.

NATO bude znova čeliť Trumpovým tweetom alebo na čo dávať pozor na samite

Onedlho sa v Bruseli stretnú lídri členských krajín NATO. Pôjde o ďalší zo samitov, ktoré sa snažia vysporiadať so znovuobjavenou potrebou kolektívnej obrany aj s naliehavou otázkou, ako prispieť k stabilizácii okolitých regiónov, píše Michal Čubrík.

V signovanom dokumente sa nehovorí o prípadnom otvorení spoločnej intervenčnej jednotky, zdôrazňuje sa tam iba, že o účasti na vojenských misiách by sa naďalej rozhodovalo na národnej úrovni.