Ministri obrany schválili prvé záväzné predpisy a projekty pre PESCO

Do mája má sekretariát PESCO pripraviť návrh výzvy pre ďalšie projekty. [EC AV]

Ministri obrany členských krajín EÚ sa dnes (6. marca) stretli v Bruseli, aby prerokovali niektoré projekty Stálej štruktúrovanej spolupráce v oblasti obrany (PESCO).

Podľa očakávaní schválili 17 vojenských projektov, ktoré sa majú realizovať v rámci tejto iniciatívy, prediskutovali prípravu výcvikových misií Únie v Stredoafrickej republike, Mali a Somálsku a hovorili aj o prehlbovaní spolupráce medzi EÚ a NATO.

Spoločná európska obrana: Staré víno v nových fľašiach?

Prehĺbená obranná spolupráca v rámci Európskej únie prostredníctvom PESCO (Stála štruktúrovaná spolupráca) bola spustená s veľkými fanfárami na konci roka 2017. No len čas ukáže, či sa s jej pomocou podarí dosiahnuť niečo podstatné, píše NICK WITNEY.

Rada Európskej únie pre zahraničné veci – segment obrana prijala dnes dva dôležité dokumenty. Prvým je „Rozhodnutie o projektoch PESCO“ a tým druhým „Odporúčania Rady, vzťahujúce sa na harmonogram implementácie PESCO“, čiže usmernenia pre budúce fungovanie stálej štruktúrovanej obrannej spolupráce.

Ide o prvé právne záväzné dokumenty v rámci iniciatívy PESCO.

https://twitter.com/EUCouncil/status/971000484692746240

Nové projekty už čoskoro

Slovenskej republike, ktorú na bruselskom podujatí zastupuje minister obrany Peter Gajdoš (SNS), sa podarilo do prvého kola 17 schválených projektov presadiť projekt známy ako EuroArtillery, ktorý je zameraný na nepriamu palebnú podporu. Slovenský návrh bol vybraný spomedzi 49 navrhovaných projektov.

Slovenský obranný projekt pre PESCO prepája vojakov, výskum a vývoj, hovorí jeden z jeho autorov

Hoci sa do slovenského projektu Euroartillery zapojilo oficiálne zatiaľ len Taliansko, podľa jedného z jeho autorov, plukovníka VLADIMÍRA KAVICKÉHO, sa oň zaujíma ďalších 13 krajín. Rozsiahly projekty má financovať Európska únia prostredníctvom Stálej štruktúrovanej spolupráce (PESCO).

Rada ministrov preberala aj účasť členských krajín v ostatných projektoch PESCO. Slovensko už naznačilo, že sa zúčastní na projekte zjednodušovania a urýchľovania vojenskej mobility v rámci EÚ, ktorý má na starosti Holandsko. Na tomto projekte sa zúčastnia takmer všetky členské štáty Únie.

Predstavitelia slovenského ministerstva pre EURACTIV tiež potvrdili záujem o ďalšie projekty.

Rovnako sa rozširuje aj záujem o slovenský projekt, ktorý mal v prvej fáze oficiálny záujem len z Talianska.

PESCO odštartuje so 17 obrannými projektami

Slovenská republika bude viesť jeden projekt, do ďalších štyroch sa priamo alebo nepriamo zapojí.

Cestovná mapa a ďalšie kroky

Okrem slovenského projektu nepriamej palebnej podpory uspeli v prvom kole projekty rozdelené do troch oblastí: spoločný tréning a cvičenia, operačná sféra a spoločné spôsobilosti, ktoré majú preklenúť operačné medzery medzi európskymi armádami.

Do mája má sekretariát PESCO, zložený z predstaviteľov Európskej obrannej agentúry a Európskej služby pre vonkajšiu činnosť pripraviť návrh výzvy pre ďalšie projekty.

Do júna má Rada následne prijať premyslené a jednotné pravidlá pre jednotlivé vlády pre projekty PESCO.

Americký minister obrany o európskom obrannom jadre: Spoločná obrana je jedine úlohou NATO

Dva týždne po tom, čo prezident Donald Trump navrhol 30 percentné zvýšenie amerických vojenských výdavkov pre Európu, navrhol včera na stretnutí ministrov obrany štátov Severoatlantickej aliancie podobný postup Európanom aj Jim Mattis.

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová, ktorá na podujatí zastupuje Európsku komisiu, ministrov oboznámila s iniciatívami v rámci Európskeho obranného fondu s dôrazom na rozbiehajúci sa Program rozvoja európskeho obranného priemyslu (EDIDP).

Zástupca Európskej obrannej agentúry ministrom predstavil aj Cestovnú mapu pre vojenskú mobilitu, ktorá je podkladom pre Európsky parlament a Európsku komisiu pri vypracúvaní Akčného plánu pre vojenskú mobilitu.