NATO zintenzívňuje tréningy v oblasti kybernetickej bezpečnosti

Zdroj: NATO CCDCOE

Cvičenie Zamknuté štíty 2017 (Locked Shields 2017) v estónskom Talline organizuje Centrum excelentnosti pre spoluprácu v kybernetickej bezpečnosti NATO. Vyše 800 účastníkov z 25 krajín sa počas celého týždňa zapojí do simulácií boja proti viac ako 2 500 fiktívnym kybernetických útokom.

Podľa Aliancie ide o najväčšie a najpokročilejšie medzinárodné počítačové cvičenie zamerané na kybernetickú bezpečnosť na svete.

Simulácie pre expertov a úradníkov

V zhode s pripraveným scenárom cvičení musia odborníci ochrániť armádne jednotky a siete fiktívnej vojenskej leteckej základne, ktorú majú napadnúť počítačoví hackeri. Experti budú pri zapojení vyše 3 000 virtualizovaných systémov simulovať viac ako 2 500 možných počítačových útokov.

Zatiaľ čo odborníci v oblasti IT budú trénovať ochranu počítačových sietí a riešiť súvisiace právne a forenzné výzvy, politickí poradcovia majú cvičiť vhodné uplatňovanie rozhodovacích postupov.

Organizátori cvičenia sú sústredení v Tallinne, pričom participujúce tímy sa do cvičenia zapájajú zo svojich pracovísk v rámci vlastnej krajiny.

Slováci patria v kybernetickej bezpečnosti medzi elitu

Cvičenie Zamknuté štíty organizuje Centrum excelentnosti NATO v Estónsku už po siedmy krát. V minulom roku bola najúspešnejším tímom na cvičení skupina 16 príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Slovenskí vojaci sa do cvičenia zapájajú aj v tomto roku.

Podľa štátneho tajomníka ministerstva obrany SR, Róberta Ondrejcsáka intenzívnejšia spolupráca v tejto oblasti súvisí so zmenami bezpečnostného prostredia a novými formami hrozieb. „Problematika kybernetickej bezpečnosti patrí medzi bezpečnostné priority Slovenskej republiky. Aj preto bude mať pravdepodobne táto oblasť významné miesto v pripravovaných stratégiách slovenskej obrany: Bezpečnostnej stratégií SR a Obrannej stratégii SR,“ povedal pre EurActiv.sk Ondrejcsák.

Ondrejcsák: Hybridné hrozby? Na Slovensku sa len zobúdzame

“Načo by sme budovali niekoľko desaťtisícovú armádu, keď nevieme nasadiť ani 3 tisíc vojakov,” hovorí v rozhovore pre EurActiv.sk o európskej obrane, NATO a hrozbách RÓBERT ONDREJCSÁK, štátny tajomník Ministerstva obrany SR.

Slovensko patrí k zakladateľom tallinského centra, ako aj k jeho aktívnym prispievateľom.

21 centier excelentnosti NATO

Centrum excelentnosti pre spoluprácu v kybernetickej bezpečnosti otvorila Severoatlantická aliancia v hlavnom meste Estónska ešte v roku 2008. Ide o jedno z 21 centier excelentnosti, zameraných na technicky sofistikované aspekty operácií NATO, ktoré spojenci v Aliancii prevádzkujú.

Centrum v Talline sa zameriava predovšetkým na spoluprácu a zdieľanie informácií medzi členskými krajinami NATO v oblasti kybernetických hrozieb, či tzv. informačných vojen.