Nemecká armáda zvažuje prijímať na niektoré posty občanov Európskej únie

Nemeckí vojaci. [EPA-EFE/David Hecker]

Po zrušenej brannej povinnosti v roku 2011 chýbajú teraz Bundeswehru vojaci. Nemecká obrana zvyšuje výdavky a armáda sa bude obzerať najmä po odborníkoch na technológie a medicínu.

Nemecké úrady zvažujú, že povolia armáde získavať do svojich radov občanov iných krajín Európskej únie pre niektoré odbornosti vrátane lekárov a špecialistov v oblasti informačných technológií.

Náčelník generálneho štábu generál Eberhard Zorn uviedol vo štvrtok (27. decembra) pre denník Westdeutsche Allgemeine Zeitung, že v čase, keď je nedostatok špecialistov, „sa musíme poobzerať každým smerom”.

„Jednou z možností, ktorú skúmame, je otázka, či budeme akceptovať žiadosti od občanov EÚ vo veľmi špecifických odboroch – hovoríme napríklad o lekároch alebo o IT.

Podľa novín Funke, ktoré o nových plánoch informovali ako prvé, už nemecká strana konzultovala niekoľkých partnerov z Európskej únie, pričom sa výslovene spomína aj Česká republika a Poľsko.

Ministri obrany NATO: Zvyšujeme výdavky, posilňujeme spoluprácu

Včera sa na pravidelnom stretnutí ministrov obrany Severoatlantickej aliancie v Bruseli stretli predstavitelia 29 členských štátov, vrátane nováčika Čiernej Hory.

Najdôležitejšími témami diskusie bolo navyšovanie výdavkov na obranu, posilnenie spolupráce v Afganistane, otázka spolupráce s EÚ, ako aj stav vzťahov v Rusku, či Iraku.

https://euractiv.sk/clanky/obrana-a-zahranicie/5-vysledkov-bruselskeho-summitu-nato/
Výdavky na …

Záväzky v NATO

Aj Nemecko, podobne ako ďalší členovia Severoatlantickej aliancie, naskočili v ostatnom roku na vlnu rozširovania investícií do obrany. Zásluhu za to si uzurpuje najmä americký prezident Donald Trump.

Nemci v posledných dvoch rokoch navýšili počty vojakov o 6 500. V najbližších siedmich rokochplánujú rozšíriť rady vojenského personálu o ďalších 21 tisíc mužov a žien. V roku 2025 by tak malo armádu tvoriť viac ako 203 tisíc jednotlivcov.

Dvtedy plánuje Berlín navýšiť rozpočet na obranu zo súčasných 1,2 percenta HDP na 1,5 percenta HDP. Ani v polovici budúceho desaťročia však Nemci neplánujú disponovať  v obrane rozpočetom 2 percentá HDP, čo je požiadavka aj záväzok členských krajín NATO.

Nová kampaň sa má ale údajne zamerať primárne na vyše 500 tisíc jednotlivcov z krajín EÚ vo veku od 18 do 30 rokov, ktorí už v Nemecku žijú. Podľa správy bude požiadavkou znalosť nemeckého jazyka, preukázanie bezúhonnosti, ale aj sľub a záväzok voči nemeckému štátu.

Expert na európsku obranu: Členské štáty EÚ lipnú na svojej iluzórnej suverenite

S belgickým profesorom na tému spoločnej európskej bezpečnosti, jej budúcnosti, možnostiach a perspektívach.

V nemeckej armáda nie sú však vojaci s dvojitým občianstvom, či zahraničným pôvodom výnimou. Bundeswehr dnes eviduje približne 900 cudzincov vo svojich radoch, a to najmä na civilných pozíciách v logistike alebo IT.

Ako píše The Guardian, stredoeurópske krajiny, kam sa Berlín pozerá po nových vojakoch, by mohli čeliť odlivu tých najschopnejších vojakov. Lákadlom majú byť nielen špičkové pracovné podmienky, ale najmä mzda.

Nemecko zrušilo brannú povinnosť v roku 2011, a Bundeswehr sa teraz v čase zdravej ekonomiky s nízkou nezamestnanosťou musí snažiť o získavanie nových príslušníkov.