Nemecko: EÚ by mala prevziať od Francúzska pozíciu stáleho člena BR OSN

Nemecký minister financií Olaf Scholz (SPD) v Berlíne, marec 2018. [TASR / AP /Markus Schreiber]

Francúzsko by malo sa malo vzdať svojej pozície stáleho člena Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov  v prospech Európskej únie, hovorí Nemecko.

Povedal to v prednáške na Humboldtovej nemecký minister financií Olaf Scholz (SPD) a informovala o tom agentúra DPA. Tento návrh nie je výkrikom do tmy, ale súčasťou dlhodobej snahy Nemecka o väčšiu emancipáciu zahraničnopolitického pôsobenia EÚ.

Stálymi členmi BR OSN sú okrem Francúzska ešte Spojené štáty, Británia, Rusko a Čína.

Scholz povedal, že „výmenou za tento ústupok by Francúzsko mohlo získať trvalé právo dosadzovať veľvyslanca EÚ pri OSN“. Dodal, že hoci určite nebude jednoduché Francúzsko k podobnému kroku presvedčiť, ide o „odvážny a správny cieľ“, a to najmä vzhľadom na skutočnosť, že EÚ potrebuje začať v BR OSN vystupovať jednotne.

Podľa Scholza je EÚ viac ako len spoločný trh. Únia sa podľa jeho názoru musí stať viac politickou a silnejšou ako kedykoľvek predtým, aby bola prijímaná seriózne nielen vlastnými občanmi, ale aj inými štátmi“.

Nemecko chce ísť samé príkladom. V rokoch 2019-2020 bude Nemecko nestálym členom Bezpečnostnej rady. Nemecký minister zahraničia Heiko Maas avizoval, že krajina plánuje svoje členstvo poňať ako európske a budú hlasovať v súlade so spoločnými zahranično-politickými postojmi EÚ.

„Po odchode Veľkej Británie z EÚ, stratí EÚ jeden hlas v rámci BR OSN, preto by členská krajina, ktorá je v konkrétnom čase členom BR, mohla európsky hlas posilniť, lebo by sa vedelo, že tento člen BR hovorí v mene určitého silného zoskupenia,“ povedal nedávno v rozhovore pre EURACTIV Slovensko štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí František Ružička.

Štátny tajomník Ružička: Pýtame sa Poľska aj na citlivé otázky (+VIDEO)

Bolo by chybou obchádzať s partnermi citlivé témy, ale bolo by tiež chybou vynášať súdy bez dôkazov, hovorí na margo článku 7, Poľska a Maďarska, štátny tajomník rezortu zahraničia FRANTIŠEK RUŽIČKA.

Nemecko a jeho predstavitelia už dlhšie hovoria aj o tom, že by EÚ mala mať vlastnú Európsku bezpečnostnú radu. Mal by to byť orgán, ktorý by po vzore národnej bezpečnostnej rady v USA alebo Bezpečnostnej rady (BR) OSN, bol schopný strategicky analyzovať vývoj vo svete a usmerňovať európskych politikov.

Z hľadiska náplne práce by teda išlo skôr o americký model, z hľadiska organizácie a rotujúceho členstva by viac pripomínal Bezpečnostnú radu OSN.

„Ak sa členské krajiny na takejto spolupráci dohodnú a našli by sme mechanizmus a spôsob, ako ho ukotviť v systéme EÚ, ak by priniesol pridanú hodnotu v podobe analýzy a predpovedania vývoja a upozorňovania na globálne trendy, tak si myslím, že to je krok dobrým smerom,“ povedal na margo Ružička.

„Nemala by to však byť len ďalšia inštitúcia,“ dodáva.