Nemecko je ochotné odložiť debatu o utečeneckých kvótach

Ministri na stretnutí Rady EÚ. [Council]

Rada EÚ sa má do júna dohodnúť na komplexnej reforme európskeho azylového systému. Nemecký minister navrhol, aby sa o najkontroverznejšej téme, prerozdeľovaní žiadateľov o azyl, hovorilo až nakoniec.

Ak sa má dosiahnuť pokrok v zavádzaní širších reforiem azylového a utečeneckého systému Únie, bude rozumné sa  najprv sústrediť sa na iné záležitosti, než je prerozdeľovanie utečencov, povedal na neformálnom stretnutí ministrov spravodlivosti a vnútra členských štátov EÚ nemecký minister vnútra Thomas De Maiziere.

De Maiziere však nechal otvorenú otázku, či bude Nemecko nakoniec trvať na stanovení kvót, alebo nie. „O tomto rozhodneme na záver rokovaní,“ uviedol nemecký minister vnútra. Dodal však, že si nevie predstaviť reformu bez mechanizmu prerozdeľovania.

Ministri súhlasia

Minister z Bulharska, ktoré je v Rade EÚ na šesť mesiacov predsedníckou krajinou, potvrdil, že v otázke návrhovaného postupu – vyriešiť najprv jednoduchšie záležitosti a nechať si utečenecké kvóty ako posledné – sa schyľuje ku konsenzu.

„Krátka odpoveď je áno. Takmer sme sa na tom dohodli,“ odpovedal bulharský minister vnútra Valentin Radev na tlačovej konferencii po stretnutí v Sofii na otázku, či sa bude postupovať podľa nemeckého návrhu.

„Dohodli sme sa, že najprv sa pozrieme na text, článok po článku,“ doplnil.

Estónske predsedníctvo prináša kompromisný návrh o utečeneckých kvótach

Návrh predstavilo na stretnutí 28 veľvyslancov pre Európskej únii v Bruseli. Indikuje finančnú solidaritu aj uzatváranie bilaterálnych zmlúv.

Reforma musí prísť do júna

Odkedy v roku 2016 začali rokovania o reforme azylovej politiky, krajiny nedosiahli žiadny alebo len veľmi malý pokrok.

Ministri na stretnutí v decembri minulého roka určili jún 2018 za termín, do ktorého sa musia reformovať takzvané Dublinské dohody a vytvoriť trvalý mechanizmus, podľa ktorého budú v prípade krízy utečenci prerozdeľovaní.

Okrem toho, že je jún posledným mesiacom bulharského predsedníctva, je tiež mesiacom kedy do Európy kvôli teplejšiemu počasiu prichádza väčší počet ľudí.

Podľa existujúcich pravidiel musia žiadosti o azyl spracovávať krajiny, v ktorých migranti prvýkrát vstúpia na európsku pôdu, čo zaťažuje najmä Grécko a Taliansko, v súčasnosti hlavné vstupné body do Európy.

Núdzové riešenie

Utečenecké kvóty z roku 2015 odmietali všetci členovia Vyšehradskej štvorky (Maďarsko, Poľsko, Slovensko a Česká republika). Niektorí priamo, iní zdržovali, aby žiadateľov o azyl nemuseli prijať.

Mechanizmus navrhla Európska komisia ako núdzové riešenie, ktoré má odľahčiť štáty v prvej línii – Taliansko a Grécko. V lete 2015 významne stúpol počet utopení v Stredozemnom mori a Európa zažívala najväčšiu migračnú krízu od 2. svetovej vojny. Státisíce ľudí utekali pred vojnou a chudobou na Blízkom východe aj inde.

Členské štáty sa preto dohodli, že v priebehu dvoch rokov presunú 160 tisíc Sýrčanov a iných utečencov z Talianska a Grécka do iných častí Únie.

Premiestniť bolo nakoniec potrebné len asi 35 tisíc ľudí, keďže väčšina žiadateľov si počas chaotickej reakcie EÚ našla vlastnú cestu do Nemecka a bohatých severných krajín.

Utečenecké kvóty majú úspešnosť nad 90 %

Slovensko ako jeden z hlavných argumentov o nefunkčnosti kvót používa ich údajnú nízku efektivitu.

Možno sa rozhodne na vyššej úrovni

Dohody o spolupráci s Tureckom a Líbyou, hlavnými tranzitnými krajinami, pomohli po roku 2015 spomaliť príchod migrantov do Európy, aspoň nateraz.

Fico v Bruseli: Kvóty sú nezmysel, pomôžeme priamo v Líbyi

Predsedovia vlád krajín Vyšehradskej štvorky sa dohodli na spoločnej finančnej pomoci pre Líbyu vo výške 35 miliónov eur.

Európsky komisár pre migráciu Dimitris Avramopoulos varoval, že kríza na dlhých vonkajších hraniciach EÚ môže prepuknúť opäť a zdôraznil potrebu reformy azylovej politiky.

Povedal, že krajiny EÚ budú pod bulharským predsedníctvom pracovať na zavedení spravodlivejších pravidiel azylovej politiky, v ktorých bude zakotvený princíp solidarity.

Avramopoulos tlačovú konferenciu uzavrel slovami: „Nebuďte pesimistickí.“

Diplomat, ktorý si neželal byť menovaný, si však myslí, že utečenecké kvóty sa nakoniec presunú na „vyššiu úroveň“, než je tá ministerská.