Operáciu v Sýrii podporili všetky členské štáty Únie

Raketová strela nad Damaškom počas útoku USA, Francúzska a Veľkej Británie, [TASR/AP]

Použitie chemických zbraní v Sýrii odsúdili všetky členské štáty Európskej únie. Rovnako sa všetky krajiny zhodli na tom, že vojenské aktivity amerických, britských a francúzskych spojencov, sú relevantnou odpoveďou na útoky sýrskeho režimu.

Ministri zahraničných vecí Európskej únie dnes (16. apríla) v Luxemburgu okrem Sýrie rokovali aj o Rusku a Iráne.

Federica Mogheriniová pred stretnutím so šéfmi diplomacií členských krajín informovala, že Európska únia je pripravená „začať plánovať a financovať rekonštrukciu Sýrie“.

„Tá (rekonštrukcia) však môže prísť až potom, keď budú politické procesy pevne prebiehať pod záštitou OSN,“ uviedla vysoká predstaviteľka Európskej únie pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku.

V Sýrii môže dôjsť k stretu svetových mocností, Únia mlčí

Svet sa v Sýrii opäť nebezpečne priblížil ku globálnemu konfliktu, no vedúci predstavitelia európskych inštitúcií mlčia. Británia a Francúzsko, členské štáty Únie, sa už na vojnu začali pripravovať.

Johnson: Svet má dosť používania chemických zbraní

Podľa šéfa britskej diplomacie Borisa Johnsonanebola zmena režimu ani ovplyvnenie vojny cieľom odvetných úderov západných spojencov v Sýrii. Johnson ešte pred stretnutím označil aktivity spojencov v Sýrii za „absolútne správne“ a vyjadril veľkú vďaku medzinárodnej komunite za podporu.

„Nešlo o snahu zmeniť kurz vojny,“ prízvukoval Johnson. „Svet povedal, že má dosť toho, že sa využívajú chemické zbrane,“ dodal.

Francúzsko, ktoré sa na operácii troch partnerov v Sýrii podieľalo, už avizovalo, že Bezpečnostnej rade OSN predloží komplexný návrh rezolúcie, vyzývajúcej na oživenie mierových rokovaní pod záštitou OSN.

Podľa Ivana Korčoka, štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí, ktorý zastupoval Slovensko na Rade, v súčasnosti k Ženevskému procesu o Sýrii pod vedením OSN neexistuje alternatíva.

„Žiadna snaha zachrániť životy civilistov nesmie byť premárnená,“ napísal na sociálnej sieti Korčok.

„Za posledné roky bolo dvanásť rezolúcií o Sýrii vetovaných zo strany Ruska, vrátane šiestich rezolúcií, ktoré sa snažili vyrovnať sa s hrozbou použitia chemických zbraní,“ opísal situáciu  pre TASR štátny tajomník rezortu diplomacie. Pripomenul tiež, že sýrska vláda sa v roku 2013 zaviazala zlikvidovať svoj arzenál chemických zbraní, napriek tomu však odvtedy tieto zbrane štyrikrát proti vlastnému obyvateľstvu použila.

Možnosti „klauzuly passerelle“

Európska komisia v otázke reakcie na aktuálne zahraničnopolitické otázky zvažuje rýchlejší postup. Práve súčasná turbulentná situácia v Sýrii testuje schopnosti rýchlej rekcie dvadsať osmičky.

Na schválenie „citlivých“ otázok, vrátane spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky, je potrebná podpora všetkých 28 členských štátov. Len niekoľko výnimiek, akou je napríklad vymenovanie osobitných zástupcov, umožňujú v zahraničných a bezpečnostných záležitostiach využitie kvalifikovanej väčšiny hlasov v Rade.

Takzvaná „klauzula passerelle“ obsiahnutá v Lisabonskej zmluve však umožňuje rozšíriť kvalifikovanú väčšinu na celý rozhodovací proces, pokiaľ ju podporuje absolútna väčšina europoslancov (376) a jednomyseľne aj lídri členských štátov, zastúpený v Európskej rada. Národné parlamenty musia byť o záležitosti tiež informované.

Únia vyzýva Rusko, Turecko a Irán, aby pomohli zaistiť prímerie v Sýrii

Trojica krajín má zabezpečiť okamžitú a úplnú implementáciu trojmesačného prímeria vo Východnej Ghúte v Sýrii, ktoré bolo dohodnuté v Bezpečnostnej rade OSN.

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas sa nechal ešte v piatok (13. apríla) počuť, že bude „čoraz dôležitejšie“ prijímať rozhodnutia v zahranično-bezpečnostnej oblasti kvalifikovanou väčšinou.

„Medzinárodné spoločenstvo je zodpovedné za identifikáciu a vyvedenie zodpovednosti za akýkoľvek útok chemickými zbraňami,“ uviedol v reakcii na sobotňajšiu akciu amerických, francúzskych a britských jednotiek (takzvanú skupinu P3) predseda Európskej komisie, Jean-Claude Juncker. Ten sa s Maasom stretol ešte koncom minulého týždňa, pričom obaja prízvukovali dôležitosť rýchlej reakcie celej Únie.

Európska diplomacia nateraz pokračuje v prípravách na budúcotýždňovú bruselskú konferenciu o Sýrii.