Po odstúpení od dohody o nukleárnych zbraniach s Ruskom už Washington testuje rakety

Raketa stredného doletu, ktorú otestovalo americké ministerstvo obrany. [TASR/AP/Scott Howe/U.S. Defense Department]

Testovanie pozemnej rakety americkou armádou, ktoré bolo doteraz podľa zmluvy o jadrových silách stredného dosahu zakázané, už dva týždne po oficiálnom ukončení tejto zmluvy, je očividným cynizmom, hovoria Rusi.

Pentagon v pondelok (19. augusta) informoval, že otestoval konvenčnú pozemnú raketu s doletom viac ako 500 km. Ide o prvý test podobného charakteru, odkedy Spojené štáty vypovedali Zmluvu o jadrových silách stredného dosahu (INF).

Spojené štáty americké formálne odstúpili od významného paktu z roku 1987 s Ruskom ešte vo februári po tom, čo zaznamenali, že Moskva porušuje zmluvu. Rusku dali ultimátum preukázať, že to tak nie je. Kremeľ obvinenia popieral, dôkazy nedodal a dohoda preto začiatkom augusta po takmer 32 rokoch vypršala.

Zmluva, ktorú dojednal vtedajší prezident Ronald Reagan a sovietsky líder Michail Gorbačov, zakazovala vývoj, testovanie a využívanie rakiet s doletom od 500 do 5 500 km.

Nové zbrojenie sa začalo

Vo vyhlásení Pentagon uviedol, že test sa uskutočnil v nedeľu (18. augusta) na Ostrove sv. Mikuláša v Kalifornii a raketa zasiahla svoj cieľ po viac ako 500 km letu.

Podobná skúška by bola podľa zmluvy INF zakázaná.

„Testovanie pozemnej rakety americkou armádou zakázané podľa zmluvy INF dva týždne po oficiálnom ukončení tejto zmluvy je očividným cynizmom a výsmechom medzinárodného spoločenstva,“ citovala tlačová agentúra RIA ruského zákonodarcu Frantsa Klintseviča.

„Budeme sa samozrejme snažiť v čo najkratšom čase zabezpečiť to, aby Spojené štáty nemali v týchto druhoch zbraní navrch,“ uviedol.

Na americké aktivity reagoval počas stretnutia s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom aj ruský prezident Vladimir Putin. Podľa neho Moskva nemá v úmysle vstúpiť do pretekov v zbrojení.

Kremeľ sa po výbuchu pri Severodvinsku vrátil k starým zvykom: tajomstvám a zahmlievaniu

Armádny incident na severe Ruska je zahalený tajomstvami. Úrady vydávajú rozporuplné stanoviská, ktoré sa často navzájom vylučujú. O nepravdepodobnosti oficiálnej verzie hovoria nielen západní experti, ale aj ruské opozičné médiá.

Americkí predstavitelia už niekoľko mesiacov vopred informovali, že test plánujú spustiť v auguste. V novembri plánujú Spojené štáty vyskúšať aj balistickú raketu stredného doletu.

Niektorí odborníci sa domnievajú, že kolaps zmluvy by mohol oslabiť ďalšie dohody o kontrole zbraní a urýchliť eróziu globálneho systému, ktorý bol vystavaný práve na obmedzovanie šírenia jadrových zbraní.

Staré podozrenia

Hovorca Pentagonu pre agentúru Reuters uviedol, že v nedeľnom teste bol použitý raketomet MK-41, no testovaný systém nebol rovnaký ako systém Aegis Ashore, ktorý v súčasnosti funguje v Rumunsku a je vo výstavbe aj v Poľsku.

„Rusko už roky tvrdilo, že pozemný systém MK-41 môže odpáliť rakety Tomahawk, čím by sa porušila dohoda,“ uviedol Kingston Reif, riaditeľ pre výskum odzbrojovania z Asociácie pre kontrolu zbraní.

„Aj keď je to prvá skúška tejto kombinácie, Rusko bezpochyby požiada o odôvodnenie,“ uviedol Reif.

Rumunsko a USA sa dohodli na protiraketovom štíte

Rumunský prezident včera (3. mája) oznámil presné umiestnenie zariadení, ktoré budú súčasťou plánovaného amerického protiraketového štítu nad Európou. Americké jednotky tiež budú mať k dispozícii letisko a hlavný námorný prístav v krajine.

Americký minister obrany Mark Esper vyhlásil, že hoci podporuje myšlienku, aby boli v Ázii umiestnené rakety stredného doletu, mohlo by podľa neho trvať roky, kým budú pripravené na nasadenie.