Počiatky hviezdnych vojen? Spojené štáty predstavili program vesmírnych ozbrojených síl

Ilustračný obrázok. [EPA-EFE/ NASA / BILL INGALLS]

Americký viceprezident Mike Pence predstavil víziu šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa o vybudovaní nového, vesmírneho oddelenia amerických vojenských síl. Reagujú na progres Ruska a Číny.

Donald Trump o vesmírnych vojenských jednotkách hovoril ešte v marci, a to v súvislosti s Národnou bezpečnostnou stratégiou. Hovorí sa, že Washington ho vtedy stále nebral vážne.

V júni potom rezort obrany prezident poveril vypracovaním detailného plánu na vytvorenie kozmických síl. Prostredníctvom viceprezidenta včera (10. augusta) americká administratíva oznámila výsledky svojich príprav.

Jednotky, pôsobiace mimo planéty Zem by Spojené štáty mali začať budovať už v roku 2020. Ide pri tom o prvú novú pobočku amerických vojenských síl za viac ako 70 rokov.

Šiesta zložka armády

„Spojené štáty čelia rýchlo rastúcim hrozbám svojich vesmírnych spôsobilostí. Čína a Rusko, naši strategickí konkurenti, sa jednoznačne usilujú o zvýšenie svojich bojových vesmírnych spôsobilostí s cieľom neutralizovať schopnosti Spojených štátov v čase konfliktu,“ uvádza sa v úvode 15-stranovej správy.

Mike Pence vo včerajšom príhovore pri jej predstavovaní prisľúbil, že Spojené štáty americké budú v oblasti vesmírnych vojenských síl nielen priekopníkom, ale aj ich lídrom.

Američania chcú stavať na existujúcich prvkoch vlastnej armády. Po tom, ako zriadia Agentúru pre rozvoj vesmírneho programu a transformujú existujúce Vesmírne a raketové centrum – ktoré v súčasnosti disponuje až 85 percentami z rozpočtu celého rezortu a stane sa jej súčasťou – sa začne s prípravou vesmírnych operačných síl. Množstvo legislatívnych zmien si bude vyžadovať najmä tretia fáza, počas ktorej sa budú vytvárať riadiace a podporné jednotky. Na čele vesmírneho velenia by mal stáť štvorhviezdičkový generál alebo viceadmirál.

Americké silové zložky chcú priniesť do oblasti vesmírnej obrany nové technológie, a to „zmesou obchodných a vládnych systémov, rýchleho prototypovania, experimentovania, spolupráce s kľúčovými spojencami a partnermi“.

Legislatívny návrh, potrebný na úplné vytvorenie vesmírnych síl ako šiestej pobočky amerických ozbrojených síl, bude predložený spolu s rozpočtom prezidenta na rok 2020 v roku 2019.

Airbus a Dassault sa spojili. Spoločne navrhnú nové bojové lietadlá

Konkurenčné spoločnosti Airbus a Dassault Aviation podpísali dohodu o spolupráci na Budúcom leteckom bojovom systéme. Zatiaľ neuviedli, ktorá spoločnosť bude projekt viesť.

Vesmírne sily by mali byť podľa šéfa americkej obrany Jamesa Mattisa na rovnakej úrovni, ako pozemné, vzdušné, námorné, či kybernetické jednotky. „(Program) nastavíme správne. Posunieme ho cez kongres. Máme od prezidenta určený smer a pracujeme na plný plyn,“ povedal bývalý generál novinárom.

Postup Ruska a Číny

Kým Spojené štáty dnes od svojich vzdušných síl vesmírne obranné programy osamostatňuje, Rusko v roku 2015 urobilo opak. Ruské letecké sily dnes tvoria tri zložky, kombinujúce prvky kozmických síl, vzdušných síl, ako aj vzdušných a protiraketových síl, a to pod jednotným velením.

Podobne ako Rusko sa podľa americkej administratívy vo vývoji protisatelitných zbraní posúva aj Čína. Ešte v roku 2007 Peking úspešne otestoval svoju antisatelitnú balistickú strelu, ktorá zničila jeden z jeho vlastných satelitov na obežnej dráhe. Išlo o prvý úspešný pokus podobného charakteru.

Koncom roka 2015 zriadila Čína nové strategické podporné sily, ktoré majú zlepšiť dohľad a zvládanie jej nerastúcich vojenských záujmov vo vesmíre, ale aj v kybernetickom priestore.

Podľa Celosvetového hodnotenie hrozieb americkej spravodajskej komunity z roku 2017 pokračuje Rusko a Čína „v uskutočňovaní sofistikovaných satelitných aktivít na obežnej dráhe“.

„Napríklad výskum vesmírnych robotických technológií pre satelitné servisy a odstraňovanie nečistôt môže byť použitý na poškodenie satelitov,“ tvrdia spravodajcovia. To by podľa nich mohlo „v budúcnosti predstavovať osobitnú výzvu, komplikujúcu schopnosť Spojených štátov charakterizovať kozmické prostredie, dešifrovať zámer vesmírnej aktivity a poskytovať varovanie pred hrozbou.“

Europoslanci podporili program inovácií v európskom obrannom priemysle

Poslanci Európskeho parlamentu schválili v utorok vytvorenie prvého programu EÚ, zameraného na podporu inovácií v európskom obrannom priemysle, vrátane spôsobilostí v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

V Európskej únii sa zatiaľ o samostatnom programe vesmírnych ozbrojených síl nehovorí.