Polícia v Európe odhalila viac terorizmu, väčšina mala etnicko-nacionalistický motív

Zásahová jednotka v Nemecku. [EPA-EFE/RONALD WITTEK]

V roku 2017 zomrelo na následky teroristických útokov v Európskej únii 68 osôb. Zaznamenaných bolo 205 útokov alebo pokusov o teroristický útok spolu v deviatich krajinách bloku.

Europol prednedávnom zverejnil svoju každoročnú štúdiu, monitorujúcu situáciu v oblasti terorizmu a jeho trendov. Podľa nej v ostatnom období pokračuje tendencia rastu počtu teroristických útokov, no ich sofistikovanosť naopak klesá.

Väčšina z 205 odhalených útokov alebo pokusov o útok, teda 137 prípadov, bola etno-nacionalistického alebo separatistického charakteru. Džihádisticky motivované útoky si vyžiadali najviac ľudských životov, až 62 zo 68 všetkých obetí terorizmu v Európskej únii v roku 2017.

„Najnovšia správa o situácii a trendoch v oblasti terorizmu v Európskej únii ukazuje, že Európa je aj naďalej terčom terorizmu – musíme pozorne a spoločne sledovať loptu a posilňovať naše úsilie na úrovni EÚ, aby sme teroristom nedovolili nadobudnúť prostriedky, ktoré potrebujú na vykonanie útokov, vrátane zbraní, výbušnín a financovania (…) a naďalej bojovali proti radikalizácii a všetkým typom násilného extrémizmu,“ zdôraznil Julian King, európsky komisár pre bezpečnostnú úniu.

Počet teroristických útokov, zaznamenaných príprav na ne a zadržania. [Europol]

Neutíchajúce hrozby, ktoré prichádzajú napríklad aj s potláčaním najväčšej teroristickej siete na Blízkom východe, organizácie ISIS, sú podľa Europolu stále realitou.

„Aj keď sa už ukázalo, že internet zohrával dôležitú úlohu pri radikalizácii niektorých páchateľov a teroristi prejavili záľubu v improvizovaných výbušných zariadeniach, oblasti terorizmu sa (za ostatných desať rokov) ďalej diverzifikovali a hrozba sa zvýšila,“ hovorí výkonná riaditeľka Europolu Catherine de Bolleová.

Najviac útočia separatisti a nacionalisti

Počet uskutočnených a prekazených útokov v roku 2017 narástol. Kým v roku 2016 policajné a spravodajské jednotky zaznamenali spolu 142 pokusov, ale aj uskutočnených teroristický útokov, v minulom roku ich bolo 205.

Až 67 percent z nich pripravovali separatistické skupiny zo Spojeného kráľovstva (88), Francúzska (42) a Španielska (7). Ostatné dva roky v tejto teroristickej oblasti prevažuje trend, že útokov alebo pokusov je omnoho viac ako zadržaných teroristov.

Počet džihádisticky motivovaných pokusov sa oproti roku 2016 viac ako zdvojnásobil (13 v roku 2016, 33 v roku 2017). Tvoril však len 16 percent všetkých zaznamenaných útokov a pokusov. Rástol aj počet ľavicovo motivovaných pokusov a útokov.

Zaujimavosťou je, že hoci väčšina útokov a príprav na ne malo etnicko-nacionalistický charakter, slovo „ďzihádista“ ako synonymum k slovu „terorista“ využíva celá sedemdesiatstranová správa Europolu.

Európa opäť diskutuje o burkách a nikáboch. Po Dánoch sa rozhorčujú Briti

Po Dánsku, ktoré zakázalo nosenie buriek a nikábu, teraz hovoria o moslimských ženských odevoch aj v Spojenom kráľovstve. V iných krajinách Európy ale moslimský ženský odev tiež rozdeľuje spoločnosť, hoci počty žien, ktoré ich nosia, sú minimálne. 

Minuloročné útoky teroristov nasledovali podľa Europolu tri modely: bezohľadné zabíjanie, ktorého príklady vidí agentúra v májovom útoku v Paríži a augustovom útoku v Barcelone; útoky na symboly západného životného štýlu, príkladom ktorého je májový útok na koncerte v Manchestri; a útoky na symboly autorít, ako v prípade atentátov v Liège v máji a Trèbes v marci minulého roka.

Nové, podobné útoky podľa jedného z týchto vzorov alebo ich kombinácie sú veľmi pravdepodobné aj v budúcnosti, konštatuje správa.

„Domakvasení“ radikáli

Spolu s nárastom počtu zaznamenaných prípadov sa ich príprava a vykonávanie stali prekvapivo menej sofistikovanými, tvrdí Europol.

Napríklad v kybernetickej oblasti teroristi zaostávajú. Pomerne pomalé – napriek odhadom a možnostiam anonymity – je napríklad využívanie virtuálnych mien na financovanie teroristických operácií. Aktivity na sociálnych sieťach ale narastajú.

Online propaganda a vytváranie sietí prostredníctvom sociálnych médií sú stále najdôležitejšími prostriedkami na nábor, radikalizáciu, ale aj získavanie financií na podporu. Europol varuje, že často nedostatočná znalosť islamu spôsobuje, že potenciálni útočníci sú zraniteľní voči vplyvu a manipulácii práve cez internet.

Európski policajti by mohli dostať „revolučný“ prístup k dátam podozrivých

Technologické spoločnosti budú musieť zdieľať e-maily, správy a históriu prehliadačov svojich užívateľov v prípade, ak o to požiadajú policajné orgány. Je to súčasť nových legislatívnych opatrení v boji proti teroristom a zločincom.

Väčšina teroristov bola skutočne radikalizovaná doma, bez toho, aby cestovala alebo sa pridala k radikálom v zahraničí. Majorita z nich nemala dovtedy žiadne priame prepojenie na teroristické organizácie, hoci boli v niektorých prípadoch polícii pre inú kriminálnu činnosť známi.

Počet osôb, ktoré do konfliktných zón napríklad Iraku či Sýrie cestovali a pridali sa k niektorej z teroristických organizácií, za posledné dva roky významne poklesol.

V súvislosti s terorizmom v roku 2017 zadržali jednotky 975 osôb, čo potvrdzuje trend znižujúceho sa počtu takýchto zadržiavaní. Priemerný vek týchto osôb bol tridsať rokov, v 80 percentách išlo o mužov. Prevažná časť zaznamenaných teroristov sa narodila alebo prežila väčšinu života v Európskej únii.

Za terorizmus bolo v roku 2017 odsúdených 565 osôb, čo je o 15 osôb menej ako v roku 2016. Priemerným verdiktom za tieto aktivity v Únii bol minulý rok päťročný trest odňatia slobody.

Virtuálne meny nesmú financovať terorizmus, Komisia rieši ich anonymitu

Nedávny prieskum odhalil, že veľkým rizikom pri kryptomenách je odlišná regulácia v rôznych krajinách sveta.

Znižovanie spôsobilostí a rozvrat niektorých organizačných štruktúr takzvaného Islamského štátu neznamená podľa Europolu zníženie hrozby džihádistického terorizmu.

„Teroristické aktivity v Európskej únii, ktoré boli nariadené, riadené alebo inšpirované organizáciou ISIS, al-Káidou alebo inými džihádistickými organizáciami, stále zostávajú reálne a pravdepodobné,“ konštatuje správa.