Poľsko prehodnocuje vojenské výdavky, chce zvýšenú prítomnosť USA v regióne

Poľský prezident Duda počas vojenskej prehliadky. [TASR/AP Photo/Alik Keplicz]

Poľský minister obrany Mariusz Błaszczak vo štvrtok (28. februára) oznámil, že do roku 2026 Varšava využije na modernizáciu poľských ozbrojených síl až 43 miliárd eur.

Nový technický modernizačný plán predpokladá nákup nových ponoriek, námorných helikoptér a systémov protiraketovej obrany, ako aj 32 nových amerických lietadiel piatej generácie F-35, ktoré by mali byť náhradou za postsovietske MiG-29 a Su-22, povedal poľský minister obrany vo Varšave.

„Vieme, ako modernizovať poľskú armádu a to urobíme,“ napísal vo štvrtok Błaszczak na sociálnu sieť.

Trump chválil v OSN Poľsko za „nezávislosť“

Deň po tom, ako Európska komisia zažalovala Varšavu kvôli nezávislosti najvyššieho súdu, americký prezident potvrdil výnimočne dobré vzťahy s Poľskom. To Washingtonu ponúklo miesto aj finančnú podporu pre novú základňu amerických jednotiek na jeho území.

Nové stroje vo východnom krídle

Hoci program ministerstva obrany ostáva otvorený aj po nadobudnutí nového vybavenia, Błaszczak oznámil, že „spravidla“ moderné vybavenie vo všeobecnosti bude zamerané na posilnenie východného regiónu krajiny.

„Vytvoril som novú divíziu, ktorá bude umiestnená na východ od Visly. Spravidla tam bude smerovať moderné vybavenie. Posilnenie východného boku je opatrením, zameraným na posilnenie schopností poľskej armády, ale zároveň predstavuje významné posilnenie celého východného krídla NATO,“ povedal.

Vyšehradské krajiny a viacrýchlostná Európa: vnímanie, pozície, stratégie

Štúdia sa pozerá na vnímanie „viacrýchlostnej integrácie“ vo Vyšehradských krajinách a postoje politických aktérov, i verejnosti.

V roku 2017 sa NATO ako súčasť snahy o posilnenie bezpečnosti a odstrašenia po ruskom zásahu na Ukrajine rozhodlo postaviť štyri nadnárodné bojové skupiny v Poľsku, Estónsku, Lotyšsku a Litve.

Varšava sa tiež cíti byť čoraz viac ohrozovaná Ruskom. Odvtedy, čo sa pravicová konzervatívna vláda strany Právo a spravodlivosť (PiS) ujala úradu, obnovila výzvy na trvalú americkú základňu v krajine pod názvom Pevnosť Trump (Fort Trump).

„Doterajšie poľské vlády sa snažili o vyrovnanie úrovne bezpečnosti a fyzickej prítomnosti jednotiek NATO na celom území Aliancie,“ uviedol pre portál EURACTIV bývalý poľský minister zahraničných vecí Radosław Sikorski a poukázal na to, že to nie je ani pre túto vládu špecifické.

„Nemecko má trvalé základne, má ich aj Spojené kráľovstvo, Taliansko, Španielsko a Turecko – prečo by ich Poľsko tiež nemalo mať?“

Všetky spomenuté krajiny hostia na svojom území americké základne ešte z čias studenej vojny. Rusko je mimoriadne rozrušené prítomnosťou Spojených štátov na území, ktoré považuje za prirodzenú nárazníkovú zónu.

Navýšenie prítomnosti inak

Nateraz bola poľská požiadavka americkou vládou zamietnutá. Washington však potvrdil, že navýši vojenskú prítomnosť v Poľsku o niekoľko stoviek vojakov. V súčasnosti je v rámci rotačného modelu NATO v krajine umiestnených okolo päť tisíc amerických vojakov.

Nemecká armáda zvažuje prijímať na niektoré posty občanov Európskej únie

Po zrušenej brannej povinnosti v roku 2011 chýbajú teraz Bundeswehru vojaci. Nemecká obrana zvyšuje výdavky a armáda sa bude obzerať najmä po odborníkoch na technológie a medicínu.

Veľvyslankyňa USA v Poľsku Georgette Mosbacherová oznámila, že „Spojené štáty plánujú výrazne zvýšiť počet svojich vojakov v Poľsku, keďže administratíva prezidenta Trumpa plánuje stupňovať svoju angažovanosť v strednej Európe“.

„Poliaci sú dôležitým spojencom. Investujú svoje 2 percentá HDP bez toho, aby sa ich k tomu museli nabádať,“ zdôraznila diplomatka v nedávnom rozhovore pre Financial Times. Podľa nej je Poľsko pripravené na modernizáciu svojej armády o vyše 40 miliárd eur a práve poľská ochota zohrávať úlohu pri posilňovaní európskych obranných mechanizmov považuje veľvyslankyňa za kľúčovú vo vzťahu medzi Poľskom a USA.

Ministri obrany NATO: Zvyšujeme výdavky, posilňujeme spoluprácu

Včera sa na pravidelnom stretnutí ministrov obrany Severoatlantickej aliancie v Bruseli stretli predstavitelia 29 členských štátov, vrátane nováčika Čiernej Hory.

Najdôležitejšími témami diskusie bolo navyšovanie výdavkov na obranu, posilnenie spolupráce v Afganistane, otázka spolupráce s EÚ, ako aj stav vzťahov v Rusku, či Iraku.

https://euractiv.sk/clanky/obrana-a-zahranicie/5-vysledkov-bruselskeho-summitu-nato/
Výdavky na …

Minister Błaszczak vo svojom vyhlásení o poľskom obrannom programe hovoril aj o ďalších výdavkoch tohto odvetvia. V roku 2017 zaviedla pravicová vláda strany PiS zákon, ktorý postupne zvyšuje výdavky na obranu na úroveň 2,5 percenta HDP v roku 2030.

Nedávny nárast výdavkov na obranu konzervatívnej poľskej vlády sa považuje aj za pokus posilniť spoluprácu v rámci Aliancie mimo rámca Európskej únie.

Pred viac ako dvoma týždňami uzavreli Poľsko a USA aj dohodu o zbrojení v hodnote niekoľkých miliónov eur. Počas návštevy viceprezidenta USA Mika Pence vo Varšave v polovici februára Poľsko objednalo 20 mobilných raketových systémov v hodnote 365 miliónov eur. V marci 2018 si poľská vláda zaistila aj systém americkej protiraketovej obrany Patriot vo výške 4,19 miliardy eur.

Jednou z ďalších priorít poľského rezortu obrany je tiež rozšírenie kybernetických síl. Okrem informácie, že tri miliardy zlotých sa vynaložia na nákup moderných kryptografických a IT zariadení neboli žiadne konkrétne údaje však doteraz zverejnené.