Pre avizované odstúpenie od dohody o jadrovom zbrojení tlačí na Trumpa aj NATO

Rokovacia miestnosť NATO. [Ian Lansdon/EPA/EFE]

Európske krajiny NATO vyzvali Spojené štáty, aby sa namiesto rušenia dohody o kontrole jadrových zbraní pokúsili dostať Rusko späť na cestu jej dodržiavania, tvrdia diplomati.

Na schôdzke Severoatlantickej aliancie (25. októbra) za zavretými dverami predstavitelia Pentagonu, amerického ministerstva zahraničných vecí a národnej bezpečnostnej rady informovali zástupcov členských krajín Aliancie o rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten chce odstúpiť od Zmluvy o odzbrojení, ktorá sa týka likvidácie rakiet stredného a krátkeho doletu silách (INF) z roku 1987. Práve INF pomohla Európe zbaviť sa jadrových rakiet na jej území.

Prítomní diplomati uviedli, že Nemecko a ďalší európski spojenci vyzvali Washington, aby sa ešte raz pokúsil presvedčiť Kremeľ k zastaveniu toho, čo považuje za „porušovanie“. Prípadne by mohli zainteresované prerokovať dohodu v takej forme, aby zahŕňala aj Čínu.

„Spojenci chcú vidieť poslednú snahu vyhnúť sa americkému odchodu,“ uviedol nemenovaný diplomat NATO. Stretnutie utajeného charakteru sa konalo dva dni po tom, čo poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť John Bolton informoval o plánoch Bieleho domu priamo ruského prezidenta Vladimíra Putina v Moskve.

„Nikto nepochybuje o tom, že Rusko porušilo zmluvu, no stiahnutie sa z nej by pomohlo iba Moskve, ktorá nás z ukončenia dohody bude obviňovať,“ povedal ďalší z diplomatov.

https://twitter.com/NATOpress/status/1054640503021551616

Predstavitelia NATO sa odmietli vyjadriť k podrobnostiam stretnutia. Aliancia však vydala vyhlásenie, v ktorom uvádza, že spojenci zhodnotili „dôsledky destabilizujúceho správania sa Ruska na našu bezpečnosť“.

„Spojenci NATO budú naďalej konzultovať túto dôležitú otázku,“ uvádza stanovisko.

Rusko vytvorilo raketu, čím porušilo dohodu

Začiatkom tohto týždňa generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg obvinil Rusko z porušenia dohody tým, že vytvorilo raketu Cruise Cruise SSC-8, známej ako Novator 9M729.

Medializované informácie hovoria o tom, že Rusi mali raketu testovať vo vzdialenosti, ktorú INF zakazuje.

Kremeľ popiera akékoľvek porušenie a hovorí, že ak USA opustia dohodu, bude reagovať v naturáliách. Pripomína tiež, že Američania umiestňujú odpaľovacie stanice pre vlastné Tomahawky v Poľsku a Rumunsku, čo rovnako nie je súčasťou dohody.

Trump chválil v OSN Poľsko za „nezávislosť“

Deň po tom, ako Európska komisia zažalovala Varšavu kvôli nezávislosti najvyššieho súdu, americký prezident potvrdil výnimočne dobré vzťahy s Poľskom. To Washingtonu ponúklo miesto aj finančnú podporu pre novú základňu amerických jednotiek na jeho území.

Spojenci NATO vrátane Belgicka a Holandska, ktorí sú nateraz hostiteľmi amerických zariadení na výrobu jadrových zbraní v Európe, varovali v Severoatlantickej rade, najvyššom rozhodovacom orgáne NATO, že ak by sa Spojené štáty pokúsili inštalovať strednodobé jadrové zbrane na ich území, vyvolá to medzi obyvateľstvom pobúrenie a protesty.

Stoltenberg v stredu (24. októbra) povedal, že si nemyslí, že by odstúpenie USA od Dohody prispelo k opätovnému nasadeniu amerických rakiet v Európe, ako sa to stalo v osemdesiatych rokoch.

Pentagon chce na kybernetickom poli prejsť do ofenzívy

Americké ministerstvo obrany zastáva voči zahraničným hackerom stále agresívnejší postoj. Na základe najnovšej stratégie posúva napríklad armáde autoritu odštartovať vlastný kybernetický útok.

Európski spojenci považujú zmluvu INF za zásadný pilier kontroly zbrojenia. Zatiaľ čo uznávajú, že Moskva ju porušuje vývojom nových zbraní, jej kolaps by mohol viesť k novému pretekaniu v zbrojení s prípadnou novou generáciou jadrových rakiet USA umiestnených na kontinente.

Diplomati uviedli, že americkí predstavitelia tvrdili, že Spojené štáty môžu odložiť formálne vystúpenie až po plánovanom stretnutí Putina a Trumpa v Paríži 11. novembra.

Partner

Projekt Green and Innovative Agriculture for Europe

Sledujte

Obsahový partner