Praha varuje, že čelí ruským informačným operáciám. Cieľom je zastaviť pomoc Kyjevu

ČR Praha EÚ EÚ20 Členstvo Výročie Oslavy

Česká NCOZ tiež zaznamenala, že sa do Európy presúvajú viaceré postsovietske zločinecké skupiny. To by mohlo viesť k ich trvalej prítomnosti v Schengenskom priestore. [TASR/Barbora Vizváryová]

Český úrad tiež eviduje, že vzrastá hrozba sabotáží proti kritickej a dopravnej infraštruktúre. Do širokej škály hybridných aktivít sa podľa neho zapája čoraz viac obyvateľov po celej Európe. Ruské taktiky náboru sú pritom podobné tým, ktoré používajú islamskí radikáli.

Česko čelí cieleným informačným útokom, ktoré majú za cieľ znížiť materiálnu podporu Ukrajiny a šíriť proruské naratívy. Vo svojej výročnej správe za rok 2023 to uviedla pražská Národná centrála boja proti organizovanému zločinu (NCOZ).

Centrála varovala, že množstvo hybridných hrozieb sa zvyšuje nielen v Česku, ale aj ďalších európskych krajinách. Zároveň si všimla, že vzrastá risk sabotáží proti kritickej a dopravnej infraštruktúre. Do problematických aktivít sa čoraz viac zapájajú obyvatelia a zločinecké siete po celej Európe.

Ficova vláda nasleduje Maďarsko. Obnovou vzťahov s Ruskom otvára dvere hybridným hrozbám

NATO varuje pred čoraz početnejšími ruskými hybridnými útokmi a EÚ sankcionuje prokremeľskú webovú stránku za snahu ovplyvniť eurovoľby. Medzičasom dve zo štyroch vyšehradských krajín oslabujú svoju schopnosť sa týmto hrozbám brániť.

„Spoločným európskym trendom je rastúce zapojenie miestneho obyvateľstva alebo lokálneho kriminálneho prostredia do širokej škály aktivít – od aktívneho získavania informácií z danej krajiny a tipovania cieľov cez vytváranie rôznych foriem nátlaku na vybrané osoby, napríklad z exilovej menšiny, až po priame útoky na infraštruktúru alebo verejné miesta,“ vysvetľuje NCOZ.

Taktiky náboru na tieto činnosti sú podobné tým, ktoré používajú islamskí radikáli. Môžu prebiehať cez internet bez fyzickej prítomnosti operátora, ktorý osobu riadi. „Elektronické prevody peňazí uľahčujú financovanie takýchto operácií,“ dopĺňa NCOZ.

Konfrontácia s Ruskom v súvislosti s vojnou na Ukrajine podľa centrály výrazne zvyšuje riziko demonštratívnych útokov. Ich cieľom je vyvolať v obyvateľoch pocit ohrozenia. Tento typ akcií si nevyžaduje zložitú prípravu ani priamu účasť zahraničných služieb. Aj preto NCOZ v správe presadzuje intenzívnejšiu spoluprácu s Europolom, ako aj s ďalšími medzinárodnými projektmi.

Presun zločineckých skupín do Únie

NCOZ tiež zaznamenala, že sa do Európy presúvajú viaceré postsovietske zločinecké skupiny. To by mohlo viesť k ich trvalej prítomnosti v schengenskom priestore vrátane Českej republiky. Pre neistotu spojenú s tým, kedy sa skončí vojna na Ukrajine, je podľa českej centrály možné, že sa tam usadia dlhodobo.

NCOZ sa v správe zaoberá aj dodržiavaním medzinárodných sankcií. Podľa centrály sa na ich obchádzanie používa hneď niekoľko postupov. Jedným z nich je nelegálny vývoz sankcionovaných komodít do Ruska cez tretie krajiny, ďalším je snaha sankcionovaného človeka predísť zmrazeniu jeho majetku alebo ho vyviesť.

Česká centrála predpokladá, že trestná činnosť v súvislosti s porušovaním sankcií bude výrazne a dlhodobo rásť.

Expertka: Ruská ambasáda na Slovensku je najaktívnejší zastupiteľský úrad z celej Európy

Rusko tu dlhodobo vykonáva rôzne informačné operácie a zrejme sa mu na svoju stranu úspešne darí získavať rôzne dezinformačné zdroje. Vplyv majú však aj ďalšie kremeľské zdroje, napríklad RT, hovorí šéfredaktorka Infosecurity.sk Michaela Dubóczi.

Český zmocnenec pre strategickú komunikáciu Otakar Foltýn komentoval výročnú správu NCOZ slovami, že hoci „snahy Kremľa znížiť dôveru verejnosti v inštitúcie nie sú nové, zvýšenie ich intenzity predstavuje hrozbu“.

Český prezident Petr Pavel v rozhovore pre Radiožurnál podotkol, že boj s dezinformáciami je v Česku „v plienkach“. Podľa hlavy štáty by mal mať podobu aktívnej obrany aj dlhodobého vzdelávania v informačnej gramotnosti.