SaS žiada reagovať na konflikt v Azovskom mori zrušením ruského plynovodu

tri ukrajinské lode [TASR/AP]

Nord Stream 2 je klinom do súdržnosti Európskej únie, ktorý využívajú jej kritici, povedal Richard Sulík.

EÚ a Nemecko by mali zrušiť plynárenský projekt Nord Stream 2. Zrušenie plánov na stavbu plynovodu by bola primeraná reakcia Nemecka a EÚ na pokračujúcu agresiu Ruska voči Ukrajine.

Uviedol to vedúci komunikačného oddelenia a hovorca opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) Róbert Buček.

Klin v európskej súdržnosti

Nord Stream 2 stavia Gazprom spolu s piatimi západoeurópskymi energetickými spoločnosťami, z ktorých sú dve nemecké. Plynovod má pod Baltským morom priamo spájať Nemecko a Rusko.

Analytik: Energetická politika Nemecka zlyháva, Nord Stream 2 sa nepostaví podľa plánu

Keby Európska únia vo výrobe elektriny nahradila uhlie plynom, splnila by cieľ COP21 už dnes, hovorí francúzsky energetický expert THIERRY BROS.

„Plánovaný plynovod Nord Stream 2 je v daných politických reáliách klinom do súdržnosti Európskej únie, ktorý využívajú jej kritici,” povedal predseda SaS a europoslanec v skupine ECR Richard Sulík.

Podľa Sulíka „je krajne farizejské, aby európske energetické spoločnosti s tichou podporou svojich vlád pracovali na vylúčení Ukrajiny a ďalších tranzitných krajín vrátane Slovenska z tradičnej prepravy ruského plynu do západnej Európy, ale na druhej strane sa pohoršovali nad agresiou Ruska voči svojmu najbližšiemu susedovi“.

Výzva slovenskej vláde

Európska verejnosť potrebuje podľa SaS jasné, principiálne postoje Európskej únie a členských štátov voči ruskej expanzívnej politike.

Únia vyzýva Rusko a Ukrajinu k zdržanlivosti a deeskalácii napätia

Európska únia vyzvala Rusko a Ukrajinu, aby „konali s maximálnou zdržanlivosťou“ a deeskalovali napätú situáciu v Čiernom mori.

„Slovensko ako člen EÚ má neblahú historickú skúsenosť s ruskou okupáciou a terorom, ktorý zadusil slobodu a demokraciu v našej krajine na dlhé roky. O to viac súcití s ukrajinským ľudom,” povedal poslanec Národnej rady SR Martin Klus.

SaS vyzýva vládu Slovenskej republiky, aby zvýšila tlak na zrušenie projektu Nord Stream 2, ktorý nemá opodstatnenie z hľadiska európskej energetickej bezpečnosti, ale ktorý ekonomicky poškodí štáty strednej a východnej Európy a prinesie výhody Ruskej federácii.