Slovensko zatiaľ neplánuje účasť na Európskej intervenčnej iniciatíve

Európska intervenčná iniciativá je projektom francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. [EPA/ABD Rabbo Ammar/ POOL]

Bratislava sa zatiaľ nechystá pridať sa k Macronovmu vojenskému projektu „skutočnej európskej armády“, ktorý vznikol mimo štruktúr EÚ aj NATO.

Slovenská republika sa zatiaľ neplánuje pripojiť k Európskej intervenčnej iniciatíve (E2I), hoci jej vytváranie pozorne sleduje. Pre TASR to v súvislosti so záujmom Talianska o pripojenie sa k E2I uviedol riaditeľ tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Tomaga.

„SR zatiaľ neplánuje účasť na týchto silách a rozvoj vojenských spôsobilostí realizuje najmä v rámci platforiem spolupráce Európskej únie, konkrétne PESCO, ako aj NATO,“ informoval Tomaga.

Ministri obrany 9 európskych krajín sa zaviazali k novej vojenskej spolupráci, Slovensko neparticipuje

Vyhlásenie o novej forme spolupráce vo vojenskej oblasti podpísali v Luxemburgu ministri obranyBelgicka, Dánska, Estónska, Francúzska, Holandska, Nemecka, Španielska, Portugalska a Veľkej Británie.

Francúzska vojenská iniciatíva, do ktorej sa zapojilo dvanásť členských krajín EÚ, odštartovala pred vyše rokom. EI2 sa snaží Nájsť „synergie“ so Stálou štruktúrovanou spoluprácou (PESCO), ktorá vznikla v rámci spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky Európskej únie. Projekty PESCO sa majú podľa možnosti začleniť do EI2.

MZVaEV: Slovenská podpora koherentná s NATO

Tomaga pripomenul, že Slovensko vedie projekt v oblasti delostrelectva a okrem toho sa zúčastňuje na ďalších piatich projektoch PESCO, z toho v troch spoločne s Francúzskom – vojenská mobilita, testovacie a hodnotiace centrá, zdravotnícke veliteľstvo.

Návrhy Francúzska na posilňovanie európskych obranných spôsobilostí podporuje Slovensko „komplementárne a koherentne s NATO“.

„Posilnenie vojenských spôsobilostí členských krajín EÚ posilní aj samotnú Úniu v snahe o aktívnejšie pôsobenie na medzinárodnej scéne. Zároveň pomôže aj zlepšiť vyváženosť transatlantického vzťahu v oblasti obrany,” vysvetlil.

Slovenský obranný projekt pre PESCO prepája vojakov, výskum a vývoj, hovorí jeden z jeho autorov

Hoci sa do slovenského projektu Euroartillery zapojilo oficiálne zatiaľ len Taliansko, podľa jedného z jeho autorov, plukovníka VLADIMÍRA KAVICKÉHO, sa oň zaujíma ďalších 13 krajín. Rozsiahly projekty má financovať Európska únia prostredníctvom Stálej štruktúrovanej spolupráce (PESCO).

E2I vznikla mimo štruktúr Severoatlantickej aliancie aj EÚ ešte v roku 2018 a nateraz sa k nej pripojili Belgicko, Británia, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Holandsko, Nemecko, Portugalsko a Španielsko.

Vo štvrtok (19. septembra) prejavilo záujem pridať sa aj Taliansko.

Cieľom E2I, ktorá je výsledkom výzvy Emmanuela Macrona na vytvorenie „skutočnej európskej armády“, je budovanie kapacít na to, aby sa v krátkom čase začali organizovať spoločné vojenské operácie, evakuácie civilistov alebo operácie na pomoc pri katastrofách. Dôležitým faktorom spolupráce je, že operácie E2I by sa mali vykonávať nezávisle od kontroly Spojených štátov amerických.