Spojené štáty sa pre PESCO obávajú pádu vplyvu vlastných zbrojoviek v Európe

Armádne vozidlá pre Jednotky rýchlej reakcie NATO na holandskej stanici Steenwijk čakajú na prevoz do Nemecka. [Robin Van Lonkhuijsen/EPA/EFE]

Diplomatické zdroje včera (27. februára) informovali, že Spojené štáty chcú, aby krajiny, ktoré nie sú členmi Únie, no patria do bloku Severoatlantickej aliancie, zohrávali vo formujúcom sa európskom obrannom pakte kľúčovú úlohu.

Správa, zaslaná ministrom obrany a ministrom zahraničných vecí krajín EÚ mala zdôrazniť obavy Washingtonu, že pakt by mohol duplikovať úsilie NATO, prípadne znížiť dovoz technológie, či zbraní z amerických zbrojárok do Európy. Pre agentúru Reuters to uviedol nemenovaný zdroj.

Dvadsaťpäť vlád členských štátov Európskej únie v decembri odštartovalo uplatňovanie dohody o spoločnom financovaní, rozvíjaní a nasadzovaní ozbrojených síl. Vznik Stálej štruktúrovanej spolupráce v obrane (PESCO) má ukončiť plytvanie miliardami eur, ktoré do obrany nekoordinovane nalievajú európske vlády, ako aj znížiť európske spoliehanie sa na Washington.

Americký minister obrany o európskom obrannom jadre: Spoločná obrana je jedine úlohou NATO

Dva týždne po tom, čo prezident Donald Trump navrhol 30 percentné zvýšenie amerických vojenských výdavkov pre Európu, navrhol včera na stretnutí ministrov obrany štátov Severoatlantickej aliancie podobný postup Európanom aj Jim Mattis.

Američania chcú „silnú angažovanosť“

Americká strana v správe zo začiatku februára podľa zdrojov vyjadrila podporu európskemu plánu, no očakáva „silnú angažovanosť“ Severoatlantickej aliancie a najmä jej nečlenských štátov.

„Dve hlavné obavy spočívajú v tom, aby neexistovala duplicita k NATO a aby spojenci, ktorí nie sú členmi EÚ, neboli v budúcnosti vylúčení zo súťaží o dodávku zbraní,“ uviedol včera jeden zo zdrojov agentúry Reuters.

„Ak krajiny Európskej únie zlúčia v akvizíciách sily v oblastiach, ktoré budú v konečnom dôsledku používané v kontexte NATO, mala by existovať spravodlivá a otvorená súťaž,“ doplnil informáciu o správe zdroj.

PESCO odštartuje so 17 obrannými projektami

Slovenská republika bude viesť jeden projekt, do ďalších štyroch sa priamo alebo nepriamo zapojí.

Francúzsko a Nemecko už oznámili plán na vybudovanie európskej stíhačky novej generácie. Nemecko už odštartovalo prípravu na vývoj nového európskeho drónu.

Slovenská republika chce v rámci prvej fázy projektov PESCO spolupracovať s ďalšími krajinami na vývoji nepriamej palebnej podpory.

Slovenský obranný projekt pre PESCO prepája vojakov, výskum a vývoj, hovorí jeden z jeho autorov

Hoci sa do slovenského projektu Euroartillery zapojilo oficiálne zatiaľ len Taliansko, podľa jedného z jeho autorov, plukovníka VLADIMÍRA KAVICKÉHO, sa oň zaujíma ďalších 13 krajín. Rozsiahly projekty má financovať Európska únia prostredníctvom Stálej štruktúrovanej spolupráce (PESCO).

Spojené štáty navyšujú zdroje na aktivity v Európe

Podľa niektorých je znepokojenie Spojených štátov v otázke vlastného vylúčenia z agendy Únie „trochu ironické“, vzhľadom na politiku prezidenta Donalda Trumpa a problémy, ktoré mali v minulosti európske firmy na americkom zbrojnom trhu, cituje nemenovaného euroúradníka Reuters.

Americká administratíva reagovala na pripomienky generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii začiatkom tohto mesiaca a zdôraznila význam spojencov, ktorí nie sú členmi EÚ, no za európsku obranu platia.

Stoltenberg na konferencii uviedol, že po odchode Spojeného kráľovstva z bloku bude až 80 percent výdavkov v NATO pochádzať od spojencov z krajín mimo Únie.

Spoločná európska obrana: Staré víno v nových fľašiach?

Prehĺbená obranná spolupráca v rámci Európskej únie prostredníctvom PESCO (Stála štruktúrovaná spolupráca) bola spustená s veľkými fanfárami na konci roka 2017. No len čas ukáže, či sa s jej pomocou podarí dosiahnuť niečo podstatné, píše NICK WITNEY.

Zdroje uvádzajú, že Washington tiež členským štátom EÚ v samostatnej správe oznámil, že vo fiškálnom roku 2019 plánuje zvýšiť financovanie na americké vojenské cvičenia a tréning, ktoré by sa uskutočňovali v Európe, z 1,7 miliardy dolárov až na až 6,5 miliardy dolárov.

Aktivity, pôvodne známe ako Európska iniciatíva zaistenia (ERI), začali ešte v roku 2014. Spustil ich vtedajší americký prezident Barack Obama v dôsledku ruskej anexie Krymu. Odvtedy bola ERI premenovaná na Európsku odradzovaciu iniciatívu (EDI).

Spomínaná druhá, minulotýždňová správa pripomína, že Spojené štáty plnia svoje záväzky v zabezpečovaní obrany všetkých členov NATO.

Donald Trump už od začiatku svojho mandátu nalieha na európske krajiny, aby zvýšili svoje výdavky na obranu a splnili dohodu o vynakladaní dvoch percent HDP na obranu do roku 2024.