Jednota medzi Európskou úniou a Africkou úniou je už teraz, týždeň po ukončení spoločného summitu, ohrozená. Jeho oficiálne závery totiž ešte stále neboli zverejnené.
Summit sa venoval predovšetkým budúcnosti mládeže a otázkam migračnej krízy, najmä v súvislosti so šírením správ o obchodovaní s otrokmi v Líbyi. Správy znepokojili medzinárodné spoločenstvo a vyvolali intenzívne reakcie vedúcich predstaviteľov na oboch stranách Stredozemného mora.
Čítajte aj: R. Fico: Do fondu pre Afriku vloží Slovensko 1,6 milióna eur
Nejednotnosť pri slove „dobrovoľné“
Otázku repatriácie migrantov, uviaznutých v Líbyi, riešili aj vedúci predstavitelia. Zhodli sa na rýchlej implementácii stratégie návratu pre migrantov, počnúc evakuáciou tábora s 3 800 migrantmi uviaznutými v Tripolise, oznámil predseda komisie Africkej únie Moussa Faki Mahamat.
Rovnaká téma ale zablokovala spoločné závery summitu. „(Záverečné) vyhlásenie je stále v rukách Africkej únie. Dúfame, že jeho konečné znenie potvrdia čo najskôr,“ pre EURACTIV.fr to uviedol európsky zdroj.
Stáli predstavitelia členských štátov Európskej únie vyjadrili v stredu (6. decembra) v Bruseli poľutovanie nad tým, že k publikovaniu ešte nedošlo.
Čítajte aj: V Abidjane sa začal summit Únie a Afriky, pricestuje vyše 80 lídrov
Európska únia si želá, aby sa otázka návratov dostala aj do záverov z rokovaní. Africká únia zamýšľa spomenúť konkrétne vymedzenie problému iba na dobrovoľné návraty. „Európanom sa nepáči požívanie pojmu „dobrovoľne“,“ tvrdí zdroj z Africkej únie.
„Odsek 73 o dobrovoľnom návrate migrantov je najdôležitejší. Je to otázka ľudských práv, nemôžeme predsa nútiť ľudí, aby sa vrátili do krajín, kde nebudú v bezpečí,” povedal Eurba Kalondoová, hovorkyňa Moussaa Fakiho Mahamata. Hovorkyňa tiež uviedla, že Afričania teraz upravujú text a čas, ktorý tomu venujú, považujú za štandardný.
Po prvý krát o zdravotných, sexuálnych a reprodukčných právach
Ďalším otáznikom sú zdravotné, sexuálne a reprodukčné práva. Bolo by to po prvý krát, čo by tieto práva lídri zahrnuté do spoločného vyhlásenia po samite. Závery posledného summitu oboch únii v roku 2014 ignorovali túto otázku.
Európska únia tentokrát tlačí na Afriku viac. Napriek tomu na strane Africkej únie tieto tri body údajne nie sú predmetom diskusie.
„Otázka uvedenia sexuálnych a reprodukčných práv bola na summite ministrami Afriky odmietnutá,” uviedol zdroj v Africkej únii.
Sexuálne a reprodukčné práva sú často témou, ktorá rozdeľuje nielen afrických, ale aj európskych lídrov, nakoľko zahŕňajú problematiku potratov. Nelegálne potraty v rozvojových krajinách ostávajú jednou z najčastejších príčin materskej úmrtnosti.