Trump aj Macron chcú „novú“ dohodu s Iránom

Emmanuel Macron na návšteve Bieleho domu. [EPA-EFE/Chris Kleponis]

Americký prezident Donald Trump a jeho francúzsky náprotivok Emmanuel Macron žiadajú „novú“ dohodu s Iránom, pričom chcú prekonať súčasné nezrovnalostí, ktoré spôsobujú ohrozenie jej existencie.

Trump označuje už tri roky platnú dohodu, ktorej cieľom bolo obmedziť iránsky jadrový program, za „smiešnu“ a „šialenú“. Európa sa  vyhlásenia snaží balansovať, pričom Spojené štáty žiada, aby od dohody neodstupovali.

Namiesto súčasného dokumentu cieli Trump na „veľkú dohodu“, ktorá by obmedzila aj iránsky program balistických rakiet a podporu militantných skupín na Strednom východe.

„Myslím, že budeme mať možno skvelú šancu pripraviť oveľa väčšiu dohodu,“ povedal Trump a zdôraznil, že každá nová dohoda bude musieť byť postavená na „solídnych základoch“.

„Mali uzavrieť dohodu, ktorá by pokryla Jemen, ktorá by pokryla Sýriu, ktorá by pokryla ostatné časti Blízkeho východu,“ uviedol americký prezident. „Bez ohľadu na to, kam na Blízkom východe idete, za problémami vidíte odtlačky prstov Iránu.“

Rozhodnutie neisté

Macron, ktorý sa s Trumpom stretol počas včerajšej (24. apríla) štátnej návštevy, po stretnutí s americkým prezidentom priznal, že nevie, či Spojené štáty od jadrovej dohody 12. mája odstúpia alebo nie.

„Môžem povedať, že sme o tom len sami dvaja veľmi úprimne diskutovali,“ povedal Macron na spoločnej tlačovej konferencii s Trumpom po boku.

S odvážnym výrazom v tvári uviedol, že si želá, aby „sa nateraz pracovalo na novej dohode s Iránom”, ktorej súčasťou by mohla byť aj jadrová dohoda.

Trump ani pred médiami nedal najavo svoje konečné rozhodnutie. „Táto dohoda má rozpadnuté základy. Je to zlá dohoda, je to zlá štruktúra, padá,” povedal americký líder. „Uvidíme, čo sa stane dvanásteho.“

Irán: Ak budú Spojené štáty pokračovať v sankciách, odpovieme v priebehu hodín

Podľa Washingtonu Irán plní záväzky v jadrovej dohode, napriek tomu ho ale sankcionuje. Rúhání teraz Trumpa označuje za nespoľahlivého partnera.

Európski spojenci amerického prezidenta sa ho opakovane pokúšali presvedčiť, aby od dohody z roku 2015 neodstupoval. Konsenzus poskytol Iránu masívnu pomoc pri sankciách a záruku civilného jadrového programu ako náhradu za obmedzenie obohacovania uránu, ktoré by mohlo produkovať palivové zbrane.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa o to pokúsi opäť v piatok, keď pricestuje do Bieleho domu na podobnú návštevu.

V Iráne vypukli protivládne protesty, Únia vyzýva k ich pokojnému priebehu

Protesty proti súčasnému režimu vypukli ešte vo štvrtok, 28. decembra. O život už prišlo viac ako 20 osôb.

Ani Trump ani Macron neuviedli, čo by za koncesie na svoje balistické programy alebo aktivity na Blízkom východe Irán získal.

Irán medzitým varoval, že ak Trump od dohody odstúpi, navýši svoje aktivity pri obohacovaní uránu.

„Na ničom nebudú znovu začínať. Ak (program) opätovne spustia, budú mať veľké problémy, väčšie ako predtým. A môžete si to zapísať,“ reagovala na varovanie americká hlava štátu.

Merkelová možno pôjde do Davosu, podporila by Macrona proti Trumpovi

Na budúcotýždňovom Svetovom ekonomickom fóre v Davose sa stretnú rôzne názory na svetovú politiku. S prejavom vystúpi Macron aj Trump.

Zmiernenie napätia

Už mesiace sa americkí a európski predstavitelia snažia nájsť kompromis v súvislosti s americkými požiadavkami na zmenu dohody.

Administratíva oboch strán sa pohráva s myšlienku samostatného spoločného vyhlásenia, ktoré by zaistilo riešenie nejadrových otázok a zároveň hľadá cestu k prísnejšej dohode.

Ako uviedli, ich výzvou je nájsť také riešenie, ktoré by dovolilo americkému prezidentovi verejne si pripísať víťazstvo, no zároveň by dohodu udržalo neporušenú.

Niektorí americkí predstavitelia obviňujú Európanov – najmä Nemecko – že svoje obchodné záujmy stavajú pred bezpečnosť a že sú proti tvrdšiemu postoju voči Iránu preto, aby si ochránili vlastné investície v islamskej republike.

Mogheriniová: Iránsku jadrovú dohodu otvárať nepotrebujeme

Jadrová dohoda medzi Iránom a svetovými mocnosťami „funguje“ a netreba ju znova otvárať, zhodnotila v stredu šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová.

Najvyššia diplomatka Únie sa takto vyjadrila po stretnutí so zástupcami všetkých štátov podieľajúcimi sa na vyjednávaní o dohode (Čína, Francúzsko, …

Európska strana tieto tvrdenia odmieta. Administratíva je údajne čoraz frustrovanejšia z toho, že musí tráviť čas riešením Trumpových sťažností namiesto toho, aby riešila kroky Iránu.

Nesúhlas oboch strán navyše ohrozuje transatlantické vzťahy, pričom by sa podľa expertov pri neúspechu dohody mohli dostať na najnižšiu úroveň od vojny v Iraku.

Francúzsky prezident s manželkou pricestovali do Washingtonu v utorok (24. apríla) na prvú oficiálnu návštevu, pričom sa médiá nevyhli detailnej analýze každého slova a pohybu štyroch osobností pod reflektormi kamier a fotoaparátov.

„Skvelé priateľstvo, ktoré sme v uplynulom roku rozvíjali, je dôkazom trvalého priateľstva, ktoré spája naše dva národy,“ žiaril Trump.

Pozorovatelia si však nie sú istí, či Macron dokáže premeniť privilegovaný vzťah na konkrétne výsledky. Problémy sa totiž objavujú aj v ekonomickej oblasti, pričom sa Macron a Merkelová snažia pre Európu zabezpečiť trvalú výnimku z amerických ciel na oceľ a hliník.

Trump sa sťažoval na to, že obchodné „dohody“ sa musia s Európskou úniou robiť v bloku a nie jednotlivo zo štátmi ako Francúzsko.