Ukrajina chce byť v EÚ najneskôr od 2015

 

Krátka správa

Ukrajinský minister zahraničných vecí Boris Tarasiuk vyhlásil, že cieľom Kyjeva je získanie plného členstva v EÚ do roku 2015 a dodal, že jeho krajine nejde o podobný status, aký EÚ navrhla krajinám v regiónoch severnej Afriky a južného Kaukazu. Tarasiuk povedal, že bude presadzovať, aby Kyjev podal oficiálnu žiadosť o členstvo v EÚ do konca roka 2006. Cieľom Ukrajiny je aj staľ sa členom NATO do roku 2008.

EÚ však nateraz členstvo Ukrajiny vylučuje. Ako súčasť plánu Únie pre užšie vzťahy s Kyjevom bol v roku 2005 Ukrajine udelený status trhovej ekonomiky a prebehajú rokovania o vízovej dohode.

Komisárka pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrero-Waldner počas svojej návštevy Kyjeva uviedla, že rámec Európskej politiky susedstva poskytuje Ukrajine šancu priblížiť sa EÚ. To však podľa jej slov „nepredznamenáva budúci vývoj”.

Rakúska ministerka zahraničných vecí Ursula Plassnik v Kyjeve zopakovala, že „Ukrajina je váženým partnerom v rámci Európskej politiky susedstva.“ Dodala, že „spolupracujeme na ešte užšej sieti vzťahov“.

Na Ukrajine prebiehajú prípravy na parlamentné voľby, ktoré sa uskutočnia 26. marca.