Únia chce viac peňazí pre afrických vojakov v Saheli

Francúzsky president Emmanuel Macron a francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian na návšteve jednotiek v operácii Barkhane v máji 2017. [Pool/EPA/EFE]

Európska komisia dúfa, že sa jej v piatok (23. februára) na konferencii o financovaní v Bruseli podarí zaistiť zdroje pre spoločné vojenské sily, ktoré v Saheli bojujú proti džihádistickým skupinám.

Trojhodinové stretnutie, ktoré sa koná v predvečer summitu Európskej rady, spojí potenciálnych darcov z Európske únie a Spojených štátov, ako aj z OSN a Africkej únie. Partneri plánujú financovať  jednotky piatich tisícok vojakov, zložených z vojakov Mali, Mauritánie, Nigérie, Burkiny Faso a Čadu.

Takzvané sily „G5“ budú fungovať spolu so štyrmi tisíckami francúzskych jednotiek, rozmiestnenými po celom Saheli v rámci operácie Barkhane a mierovej operácie MINSUMA s 12 tisíckami vojakov v Mali.

Myšlienka spoločných síl sa objavila v roku 2015 po tom, ako vláda Mali podpísala mierovú dohodu s koalíciami neextremistických ozbrojených skupín. Zatiaľ čo táto dohoda stále čaká na svoje zavedenie do praxe, v regióne sa objavuje stále viac militantných islamistických skupín, ktoré začali podnikať útoky na civilistov. V minulom roku si vyžiadali viac ako 400 obetí na životoch.

Americký minister zahraničných vecí je na európskom turné

Rex Tillerson navštívi Brusel, Viedeň a Paríž a stretne sa aj so Sergejom Lavrovom.

Vo francúzskom záujme

Francúzsko je popredným diplomatickým obhajcom spoločných jednotiek v Saheli. Prezident Emmanuel Macron hostil spolu s nemeckou kancelárkou Angela Merkelovou a predstaviteľmi Talianska, Európskej únie, Spojených štátov a OSN aj svojich náprotivkov z G5 na summite v Paríži v decembri. Ešte v tom čase sa snažil zabezpečiť politickú podporu misie.

Na stretnutí s ministrami obrany a náčelníkmi štábov pätice afrických krajín, ktoré následne (15. januára) organizovala francúzska ministerka pre ozbrojené sily Florence Parlyová, sa dohodla „operačná mapa“ súčasných výziev.

Parlyová naznačila, že dlhodobým cieľom jednotiek skupiny G5 bude prevziať isté povinnosti z operácie Barkhane.

V Abidjane sa začal summit Únie a Afriky, pricestuje vyše 80 lídrov

Nosnou témou summitu je migrácia a posilnenie postavenia mládeže v Afrike.

Operácia Barkhane si na francúzskej strane vyžiadala od svojho odštartovania v roku 2014, kedy nahradila operáciu Serval, životy 18 vojakov. Dnes (21. februára) agentúry informujú, že kvôli podomácky pripravenej bombe zahynuli ďalší dvaja vojaci.

423 miliónov eur na prvá rok

Začiatkom tohto mesiaca minister obrany Mali, Tieman Hubert Coulibaly uviedol, že sily skupiny G5 budú „schopné akcie do konca marca“.

Misia by počas prvého roka mala stáť 423 miliónov eur. Čiastku 294 miliónov eur už prisľúbili darcovia z Európskej únie (50 miliónov eur) a Saudskej Arábie (100 miliónov eur).

Investičným fondom pre susedstvo a Afriku si Únia kupovať stabilitu nechce (VIDEO)

Vznik Európskeho fondu pre udržateľný rozvoj je úspechom aj slovenských diplomatov, jeho správna implementácia ale bude kľúčová.

Peňažné prostriedky Únie, poskytnuté prostredníctvom Nástroja pre mier v Afrike, však nemožno využiť na nákup zbraní. Taliansko, Spojené štáty a Spojené arabské emiráty taktiež prisľúbili finančné prostriedky. Čína mala finančnú podporu jednotkám prisľúbiť v januári počas návštevy prezidenta Macrona v Pekingu.

Očakáva sa, že koncom týždňa partneri potvrdia svoje záväzky. Finančné prostriedky sa následne vložia do trustového fondu, zriadeného vládami krajín G5.

Partner

Projekt Green and Innovative Agriculture for Europe

Sledujte

Obsahový partner