Únia pozastavila misie v Mali, kam mali nastúpiť aj slovenskí vojaci

Vojaci v EUTM Mali. [Flickr/CSDP EEAS]

Pre prevrat v africkej krajine pozastavuje EÚ svoje dve tréningové misie. Takmer 700 vojakov, policajtov a civilných expertov ostáva nateraz v krajine. Ešte v júli do nej mali nastúpiť aj piati príslušníci slovenských ozbrojených síl.

Európska únia v stredu (26. augusta) pozastavila výcvik vojenských a policajných zložiek v Mali a svoje dve misie. Dôvodom prevrat v krajine, počas ktorého miestni vojaci prinútili prezidenta Ibrahima Boubacara Keitu podať demisiu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Podľa stanoviska EÚ nemôže výcvik vojakov a policajtov v krajine pokračovať, pretože vznikol s cieľom podporiť „legitímne národné orgány“.

Delegácia Združenia krajín západnej Afriky sa v ostatných dňoch snaží pomôcť krajine poskladať dočasnú vládu, čo by umožnilo pokračovanie misie EÚ v spolupráci s Organizáciou spojených národov.

Slovensko zvažuje vyslanie vojakov do troch európskych misií

Ministerstvo obrany navrhne parlamentu, aby potvrdilo plán vyslať slovenských príslušníkov na výcvikové misie do Mali a Stredoafrickej republiky. Novinkou by mohol byť aj príspevok do novej námornej misie Irini v Stredozemnom mori. Vyslanie siedmich jednotiek prisľúbilo už bývalé vedenie rezortu.

Únia mala v Mali 600 vojakov

Európska vojenská misia Mali (EUTM Mali) vznikla v roku 2012 na podporu znovuzískania kontroly miestnej armády nad krajinou po tom, čo odtiaľ Francúzsko vyhnalo islamistických radikálov.

V roku 2014 schválila EÚ ďalšiu misiu, v rámci ktorej vyslala do krajiny expertov, ktorí školia miestne bezpečnostné sily, políciu, žandárov a národnú gardu. Vojaci a ďalší členovia misie doteraz podporovali odbornú prípravu miestnej armády v oblasti velenia a riadenia, logistiky, manažmentu ľudských zdrojov, medzinárodného humanitárneho práva, ochrany civilného obyvateľstva a ľudských práv. V susednej Nigérii a Burkine Faso bude výcvik pod vedením EÚ pokračovať.

Na misii sa zúčastňuje 22 krajín EÚ a ďalších šesť nečlenských krajín. Francúzsko, Nemecko a Belgicko sú vedúcimi krajinami misie. Rozpočet misie Rada EÚ naposledy v tomto roku navýšila na 133,7 milióna eur na mandát, ktorý má predĺžený do mája 2024.

EÚ: Výcviková misia pre Mali by sa mala začať v priebehu apríla

Brusel 18. februára (TASR) – Ministri zahraničných vecí EÚ sa dnes zhodli na oficiálnom vyslaní výcvikovej misie do republiky Mali. Výcvik malijských vládnych jednotiek pod dozorom európskych expertov by sa mal začať v apríli tohto roku.
"Budeme dnes diskutovať o …

V EUTM Mali pôsobí v súčasnosti viac než 600 vojakov z Európy. Velenie v misii prebral ešte v júni na šesť mesiacov český brigádny generál František Ridzák. Veliteľom sa tak v rovnakej misii stal už po druhý krát po tom, ako ho ešte v decembri vystriedal portugalský kolega.

Únia pozastavuje aj misiu na budovanie kapacít v krajine, EUCAP Sahel Mali, ktorá podobnú funkciu, ako EUTM Mali zabezpečuje pre bezpečnostné zložky. V krajine pôsobí od apríla 2014 a v súčasnosti koordinovala prácu 20 policajných dôstojníkov a 63 civilných expertov.

O situácii v Mali budú rokovať európski ministri obrany na dnešnom stretnutí v Berlíne. Podľa zdrojov z Bruselu by Únia chcela misie obnoviť hneď, ako to situácia dovolí. V súčasnosti sa hovorí o niekoľkých týždňoch. Celý personál oboch misií nateraz ostáva v krajine, a to v Bamaku a meste Koulikoro.

Odchod slovenských vojakov sa opäť odkladá

Slovenský rezort obrany ešte v júni avizoval, že by do Mali chcel vyslať aj slovenskú posilu. Pôvodne sa plánovalo s vyslaním piatich dôstojníkov.

Na misiu mali nastúpiť už v júni, no pre koronakrízu sa termín posúval. Vzhľadom na situáciu v Mali bude preto ich odchod pravdepodobne opäť oddialený.

V Mali sa od začiatku júna pravidelne konali protesty, ktorých účastníci žiadali odstúpenie 75-ročného prezidenta. Opozícia Keitu obviňuje zo zastrašovania a kupovania hlasov počas aprílových parlamentných volieb, v ktorých jeho vláda získala väčšinu.

Európska únia v súvislosti s prevratom uviedla, že bude trvať na nových voľbách v primeranom časovom rámci.