Únia vyzýva Rusko, Turecko a Irán, aby pomohli zaistiť prímerie v Sýrii

Východná Ghúta, 22. februára. [EPA-EFE/Mohammed Badra]

Šéfka diplomacie Európskej únie Federica Mogheriniová v stredu (28. februára) vyzvala Rusko, Irán a Turecko, aby pomohli zabezpečiť okamžitú a úplnú implementáciu trojmesačného prímeria vo Východnej Ghúte v Sýrii. To bolo dohodnuté v Bezpečnostnej rade OSN.

Trojica spojencov v Sýrii má tiež zaistiť prístup humanitárnej pomoci do oblastí, kde prebiehajú boje.

„Vyzývame vás, ako troch garantov procesu z Astany, aby ste podnikli všetky potrebné kroky na zastavenie bojov,“ uviedla Mogheriniová v liste, ktorý má k dispozícii agentúra DPA.

Mogherini: Sýria už nikdy nebude rovnaká

Ministri zahraničných vecí EÚ naďalej odmietajú spoluprácu s Asadom.

Duch Astany

Mogheriniová poslala list Moskve, Ankare a Teheránu, ktoré vlani v kazašskej metropole Astana zorganizovali sedem kôl rokovaní zástupcov sýrskej vlády a opozície.

Jej výzva je reakciou na rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN prijatej 24. februára, ktorá vyzýva na realizáciu „ducha rozhodnutí prijatých v Astane“. Tie by mali viesť k prímeriu v celej Sýrii.

Rusko, Irán a Turecko po rokovaní o Sýrii v Astane: Jediné riešenie je politické

V Astane diskutovala aj sýrska vláda a opozícia. Úloha Kazachstanu na medzinárodnom diplomatickom poli naďalej rastie.

„V liste, ktorý Mogheriniová poslala aj ministrom zahraničných vecí 28 členských štátov EÚ a generálnemu tajomníkovi OSN, sa tiež uvádza, že dodržiavanie prímeria poskytne šancu na dosiahnutie pokroku v mierových rozhovoroch o Sýrii, ktoré sa konajú pod záštitou Organizácie Spojených národov.

EÚ v dňoch 24. a 25. apríla usporiada v Bruseli medzinárodnú konferenciu o Sýrii.

Konferencia o Sýrii v Bruseli: Prečo je táto vojna osobná

Aj napriek tomu, čo sa zo Sýrie dnes stalo, väčšina sýrskych utečencov zanietene rozpráva o návrate do Sýrie a túži po zamestnaniach lekárov, inžinierov a učiteľov, ktoré budú potrebné pri budovaní ich novej krajiny, píše pre EurActiv.com Christine Latif.

Humanitárna kríza vo Východnej Ghúte

Európska únia minulý týždeň odsúdila útoky, ktoré sýrske vládne sily podnikajú vo východnej Ghúte neďaleko Damasku a v provincii Idlib už takmer mesiac. Od novembra sa z oblastí vysťahovalo viac ako 400 tisíc obyvateľov. Podľa medzinárodných pozorovateľov už o život prišlo viac ako 500 osôb, tisíce ľudí sú zranené.

Východná Ghúta a Idlib spadajú do siete deescalačných zón – na ktorých sa dohodlo aj Turecko, Rusko a Irán v rámci procesu v Astane – v ktorých sú agresívne činy výslovne zakázané.

Proti tureckým jednotkám v Sýrii sa mal s Kurdami spojiť ich doterajší nepriateľ, prezident Assad

Sýrske štátne médiá informujú, že spojenie kurdských milícií a síl pro-Assadovského režimu v Afrine je „neodvratné“. Proti tureckej operácii Olivová vetva by sa tak spojili strany, ktoré na začiatku sýrskeho konfliktu bojovali proti sebe. Ankara správy označuje za falošné.

Iné média, vrátane portálu Al Jazeera tvrdia, že útoky jednotiek prezidentových podporovateľov sa uskutočňuje za ruskej leteckej podpory. Britský The Guardian o Ghúte píše ako o sýrskej Srebrenici.