Únia zatiaľ neplánuje odstúpiť od jadrovej dohody s Iránom

Reaktorová budova atómovej elektrárne v iránskom Búšehri [TASR/AP Photo/Vahid Salemi]

Európska únia naďalej podporuje dohodu o obmedzení iránskeho jadrového programu, ktorú spochybňuje americký prezident Donald Trump.

Na štvrtkovom (11. januára) stretnutí v Bruseli sa na tom zhodli šéfovia diplomacií troch európskych mocností a Európskej únie, ktorí v Bruseli rokovali s iránskym ministrom zahraničných vecí Mohammadom Džavádom Zarífom.

Mogheriniová: Iránsku jadrovú dohodu otvárať nepotrebujeme

Jadrová dohoda medzi Iránom a svetovými mocnosťami „funguje“ a netreba ju znova otvárať, zhodnotila v stredu šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová.

Najvyššia diplomatka Únie sa takto vyjadrila po stretnutí so zástupcami všetkých štátov podieľajúcimi sa na vyjednávaní o dohode (Čína, Francúzsko, …

„V súčasnosti neexistuje nič, čo by spochybňovalo dodržiavanie dohody zo strany Iránu,“ vyhlásil po skončení schôdzky šéf francúzskej diplomacie Jean-Yves Le Drian. Zároveň vyzval všetky strany dohody, vrátane Spojených štátov, aby ju rešpektovali, informovala agentúra DPA.

Na stretnutí sa zúčastnili aj jeho rezortní kolegovia z Británie a Nemecka, ako aj vysoká predstaviteľka Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová.

Tá vyjadrila presvedčenie, že jadrová dohoda „funguje a plní svoj hlavný cieľ“, teda zaistenie globálnej bezpečnosti a zamedzenie pretekov v jadrovom zbrojení na Blízkom východe.

Kým nemecká diplomacia v ostatných mesiacoch jasne deklarovala podporu dohode, pozícia Francúzska nebola absolútne jasná. Prezident Emmanuel Macron totiž nedávno naznačil, že by bolo vhodné odštartovať nový diplomatický proces, ktorý sa bude zaoberať pokračujúcim skúmaním arzenálu iránskych balistických rakiet. Dnešné vyjadrenie francúzskeho ministra tak potvrdilo spoločný európsky zámer.

Včera podobne v Moskve

Včera (10 . januára) sa iránsky minister zahraničných vecí zúčastnil obdobných rokovaní aj v Moskve. Ruský šéf diplomacie Sergej Lavrov rovnako potvrdil doterajšie stanoviská Kremľa.

„Aj naďalej budeme podporovať životaschopnosť tohto programu a jeho významný prínos ku konsolidácii regionálnej stability a riešeniu otázky nešírenia zbraní hromadného ničenia,“ citovalo Lavrova ruské ministerstvo zahraničných vecí.

Irán a šesť veľmocí pod hlavičkou OSN – Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a Spojené štáty – dospeli v roku 2015 k prelomovej dohode o jadrovom programe Teheránu, známej pod skratkou JCPOA. Zavŕšili tak viac než desaťročie rokovaní na túto tému.

Na jej základe boli zmiernené sankcie OSN, EÚ a USA voči islamskej republike výmenou za to, že Irán dlhodobo obmedzí svoj nukleárny program.

Spĺňanie všetkých podmienok iránskej strany nedávno potvrdil aj generálny tajomník Medinárodnej agentúry pre atómovú energiu, Yukiya Amano.

Irán: Ak budú Spojené štáty pokračovať v sankciách, odpovieme v priebehu hodín

Podľa Washingtonu Irán plní záväzky v jadrovej dohode, napriek tomu ho ale sankcionuje. Rúhání teraz Trumpa označuje za nespoľahlivého partnera.

Americký prezident Trump, ktorý jadrovú dohodu s Iránom ostro kritizuje, má do piatka rozhodnúť, či predĺži opatrenie, ktorým sa pozastavujú rozsiahlejšie sankcie Spojených štátov voči Teheránu.

Podľa zdrojov z americkej administratívy Trump tento raz ešte uvedené opatrenie potvrdí, avšak zároveň prijme cielené sankcie voči vybraným iránskym firmám a občanom.