Veľvyslanec Spojených štátov v Nemecku varuje pred presunom amerických vojsk do Poľska

Veľvyslanec USA v Berlíne Richard Grenell. [Flickr/Commander, U.S. Naval Forces Europe-Africa/Justin Stumberg]

Možnosť presunu jednotiek americkej armády z Nemecka do Poľska môže nastať v prípade, ak Berlín nenavýši výdavky na obranu na dve percentá HDP. Zásadné zmeny by mohol Trump predstaviť už pri návšteve Poľska, plánovanej začiatkom septembra.

Veľvyslanec Richard Grenell v rozhovore pre nemeckú tlačovú agentúru DPA uviedol, že podľa Washingtonu môžu príliš nízke výdavky na obranu Nemecka viesť k presunu amerických vojakov z Nemecka do Poľska. 

Od začiatku svojho funkčného obdobia Donald Trump vyzýva európske členské štáty NATO, aby vojenské výdavky zvýšili minimálne na dve percentá HDP.

Krajiny Severoatlantickej aliancie sa k navýšeniu obranných výdavkov zaviazali v roku 2014 na summite v Newporte vo Walese. Určili si na to desať rokov. 

Trump chválil v OSN Poľsko za „nezávislosť“

Deň po tom, ako Európska komisia zažalovala Varšavu kvôli nezávislosti najvyššieho súdu, americký prezident potvrdil výnimočne dobré vzťahy s Poľskom. To Washingtonu ponúklo miesto aj finančnú podporu pre novú základňu amerických jednotiek na jeho území.

Nemecko zvyšuje výdavky na obranu len pomaly

Poľsko podmienku NATO už splnilo. Okrem neho aj tri pobaltské krajiny, Grécko a Spojené kráľovstvo. V Nemecku, kde výdavky na obranu v tom čase oscilovali okolo 1 percenta, dnes na obranu vyčleňujú 1,2 percenta HDP.

V Nemecku však aj pre senzitivitu okolo zodpovednosti za druhú svetovú vojnu prináša so sebou rastúca sila armády aj odpor mnohých občanov. 

Nedávno vymenovaná nemecká ministerka obrany (a zároveň nová predsedníčka vládnej CDU) Annegret Kramp-Karrenbauer už oznámila, že krajina zvýši výdavky na zlepšenie operačných kapacít Bundeswehru. Budúci rok to bude 1,37 percenta.

Poľsko prehodnocuje vojenské výdavky, chce zvýšenú prítomnosť USA v regióne

Poľský minister obrany oznámil, že Varšava do roku 2026 využije na modernizáciu poľských ozbrojených síl až 43 miliárd eur. Nový technický modernizačný plán predpokladá nákup nových ponoriek, námorných helikoptér a systémov protiraketovej obrany, ako aj 32 amerických stíhačiek piatej generácie.

Podľa Washingtonu to nie je ani dosť veľa, ani dosť rýchlo.  

Veľvyslanec Grenell reagoval opäť kritikou: „Je skutočne urážlivé očakávať, že americký daňový poplatník bude naďalej zodpovedný za udržiavanie vyše 50 tisíc Američanov v Nemecku, zatiaľ čo Nemecko využíva peniaze z obchodného prebytku na svoje vlastné účely,“ povedal pre DPA. 

Na podobné súvislosti poukazuje aj americká veľvyslankyňa v Poľsku Georgette Mosbacher. „Poľsko si plní povinnosť a na obranu vynakladá viac ako dve percentá HDP. Nemci naopak, nie. Chceli by sme preto, aby americké jednotky prišli do Poľska,“ napísala na sociálnej sieti.

Európska námorná misia v Perzskom zálive? Možnosti a kapacity prehodnocuje až desať členov Únie

Po tom, ako minulý týždeň zadržali iránske sily v Hormuzskom prielive britský tanker, zvažujú Európania zapojenie monitorovacej misie v regióne. Hoci na rozdiel od Washingtonu neplánujú na Irán tlačiť, Teherán prítomnosť zahraničnej misie vo svojich vodách odmieta.

Okrem obranných výdavkov však Nemci v ostatnom čase podráždil Washington aj pre odmietanie účasti na na medzinárodnej námornej misii, ktorú Američania plánujú v Perzskom zálive. Európska únia na popud Nemcov rozmýšľa o vlastných aktivitách v regióne, no na Američanmi vedenej operácii sa zúčastniť nechce.

Američania v Nemecku a Poľsku

V súčasnosti pôsobí v Nemecku približne 35 tisíc amerických vojakov a ďalších 17 tisíc civilistov, rovnako aktívnych na amerických základniach. V Nemecku sa nachádzajú aj americké jadrové zbrane. 

Najväčšia americká letecká základňa v Európe sa nachádza v Rammsteine ​​v Porýní-Falcku. Personál tejto základne tvorí viac ako 34 tisíc osôb. Ďalšie pozemné a vzdušné jednotky sú rozmiestnené v Spangdahleme a Baumholdere, rovnako Porýnie-Falcko, a v Grafenwöhre v Bavorsku. Atómové hlavice sa nachádzajú v Bücheli v Porýní-Falcku.

Únia kritizuje Trumpovo rozhodnutie odstúpiť od zmluvy o obchode so zbraňami

Únia kritizuje Trumpovo rozhodnutie odstúpiť od zmluvy o obchode so zbraňami. Americký prezident dokument o odstúpení podpísal na zjazde amerického združenia držiteľov zbraní.

V Poľsku má trvalý pobyt približne štyri tisíc pracovníkov americkej armády. Ich pôsobiskom je najmä západ a stred Poľska – na leteckých základňach v Powidzi a Łasku vo Veľkopoľsku a v Mirosławieci na Západnom Pomoransku. Pozemné sily sú umiestnené v Żagańi, Świętoszówe a v Skwierzyne v Lubuskom, a v Bolesławieci v Dolnom Sliezsku. Velenie misie je v Poznani.

Američania tiež tvoria základ Mnohonárodnej bojovej skupiny NATO, ktorá je v Poľsku pod ochranou tzv. Východného boku Aliancie. Vojaci sú umiestnení v Elblągu a Orzyszi v Masúrii a veliteľské a operačné centrá sú v Krakove, Bydgoszczi a Štetíne. 

V súčasnosti pokračuje aj v dostavbe základne v Redzikowe v Pomoransku, ktoré je súčasťou amerického protiraketového štítu.

Nemecké reakcie

Slová amerického veľvyslanca v Berlíne krátko pred Trumpovou návštevou v Európe (americký prezident príde aj na spomienku 80. výročia začiatku druhej svetovej vojny v septembri aj do Poľska) spôsobili medzi nemeckými politikmi rôzne reakcie. Johann Wadephul, podpredseda CDU/CSU v Bundestagu, vyjadril pre podráždenie Washingtonu pochopenie.

„Americká kritika je opodstatnená. Nemecko sa partnerom v NATO zaviazalo, že výrazne zvýši výdavky na obranu. Rovnako je ale jasné, že rozhodnutie o nasadení vojsk je založené skôr na strategických, než na politických rozhodnutiach. Presun väčšieho počtu amerických vojakov smerom na východ preto nemá zmysel,“ uviedol Wadephul.

Tajomník parlamentného klubu SPD Carsten Schneider bol slovami Grenella pobúrený. „Takéto vyhlásenia medzi spojencami sú absolútne nesprávne. Nemecko sa nenechá vydierať. Veľvyslanec ignoruje príspevok Bundeswehru na nebezpečné zahraničné misie. Naša armáda je často v krajinách, ktoré kvôli americkej politike riešia dlhodobú destabilizáciu,“ uviedol.

Naopak opozičná ľavica (Die Linke), ktorá okrem iného pochádza z postkomunistických skupín, je dokonca z možnosti stiahnutia amerických vojakov z Nemecka nadšená. „Vláda by mala túto ponuku okamžite prijať a so Spojenými štátmi dohodnúť plán stiahnutia vojsk. Americký veľvyslanec má pravdu: daňoví poplatníci USA by nemali udržiavať pobočky Spojených štátov v Nemecku. Ak chcú Američania stiahnuť svojich vojakov, mali by tiež vziať svoje jadrové zbrane. Samozrejme, vezmite si ich radšej domov a nie do Poľska, pretože to mohlo opäť dramaticky zhoršiť vzťahy s Ruskom, a to nie je ani v európskom, ani v nemeckom záujme,“ uviedol predseda parlamentnej strany Dietmar Bartsch.