Venezuela je po víkendových voľbách bližšie k civilnému konfliktu

FOTO: Twitter

Venezuela ostáva po víkendových voľbách stále v napätej atmosfére. Prezident Nicolas Maduro včera potvrdil jasné víťazstvo v medzinárodne kritizovaných voľbách, ktoré priniesli mená členov nového zhromaždenia. Orgán má v prvom rade prepracovať súčasnú venezuelskú ústavu, no získava mnoho ďalších, kritizovaných kompetencií.

Európska únia už v pondelok odsúdila „nadmerné použitie sily zo strany štátnych jednotiek“ vo Venezuele. Podľa nej je nepravdepodobné, že by v budúcnosti uznala výsledky nedeľných volieb, ktoré boli poznačené smrteľnými stretmi polície a demonštrantov.

Len v priebehu volebného dňa počas protestov zahynulo 10 osôb.

Kríza vo Venezuele: Následky obrovskej chudoby

Venezuelčania proti Madurovmu režimu protestujú viac ako 70 dní. O život už prišlo 72 ľudí.

„Mimoriadna účasť” na voľbách

„Je to najväčšie hlasovanie, ktoré revolúcia dosiahla vo svojej 18-ročnej histórii,” uviedol prezident Maduro počas svojho povolebného prejavu v Caracase, s odkazom na rok, keď sa k moci dostal jeho mentor a bývalý prezident,  Hugo Chávez.

Vedúci Národnej volebnej rady, Tibisay Lucena uviedol, že na voľbách zaznamenali „mimoriadnu účasť“, viac ako osem miliónov obyvateľov, čo predstavuje 41,5 percenta voličov.

Podľa analytikov Maduro riskuje svoje štvorročné obdobie, v ktorom pôsobil ako prezident v snahe vytvoriť 545-členné zhromaždenie, ktoré okrem iného získa právomoc rozpustiť opozíciou kontrolovaný kongres a prepísať ústavu.

Znepokojená Únia voľby neuzná

Viacerí predstavitelia Únie aj jednotlivých členských štátov už voľby a ich priebeh ostro kritizovali. Predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani uviedol, že Parlament neuzná „podvodné a nelegitímne voľby“.

„Je jasné, že súčasný režim sa drží moci. Vôľou ľudu je tento režim zmeniť,“ uviedol vo vyhlásení Tajani.

Španielsko, ktoré územie Venezuely kolonizovalo ešte v 16. storočí a stále má s krajinou významné prepojenie, bolo medzi krajinami Únie, ktoré predtým obhajovali sankcie voči juhoamerickej krajine a ktoré vyzvali Madura, aby upustil od nedeľného hlasovania.

Spojené štáty reagovali ešte ostrejšie. Biely dom označil Madura za diktátora a uvalil na Venezuelu sankcie. Venezuelský prezident americké rozhodnutie zmietol zo stola.

Proti sankciám a na strane venezuelského lídra stoja krajiny ako Bolívia, či Rusko. „Dúfame, že tí členovia medzinárodného spoločenstva, ktorí chcú odmietnuť výsledky venezuelských volieb a zvýšiť ekonomický tlak na Caracas, prejavia zdržanlivosť a odmietnu tieto deštruktívne plány, ktoré môžu zintenzívniť polarizáciu venezuelskej spoločnosti,” píše sa vo vyhlásení ruského ministerstva zahraničných vecí.

Opozícia v úzkych

Tvár opozície, Leopoldo Lopez. FOTO: Twitter

Opozícia napriek smrteľným zrážkam počas víkendu prisľúbila pokračovať v protestoch.

Dnes boli navyše zadržané významné osoby venezuelskej opozície, čo spustilo ďalšiu vlnu kritiky. Leopoldo Lopez, najpopulárnejší politik v krajine a Antonio Ledezma, zvolený starosta Caracasu, boli políciou odvedení z vlastných domovov uprostred noci.

Venezula čelí už od marca najhoršej kríze vo svojich dejinách. Inflácia stúpla na 720,5 percenta a až 81 percent obyvateľov žije podľa Európskeho parlamentu v chudobe, pričom v krajine je nedostatok potravín aj liekov.

Počas protestov, namierených proti vláde prezidenta Madura, zahynulo už vyše 100 osôb.