Vonkajšie vzťahy a obrana v novej eurokomisii: Tri rozsiahle portfóliá dostali kontroverzní nominanti

Dezignovaný šéf európskej diplomacie Josep Borrell v popredí s Ursulou von der Leyen počas neformálneho stretnutia kolégia. [EPA/Olivier Hoslet]

Šéf diplomacie príde o oblasť sankcií a komisárka pre vnútorný trh má viesť aj stomiliardový európsky obranný priemysel. Najkontroverznejším kandidátom na jeden z trojice postov v oblasti zahraničia a obrany EÚ je ale Orbánov minister spravodlivosti, ktorý dohliadal aj na reformy súdnictva, slobodu médii a akadémie.

Portfólia zahraničných vzťahov a obrany Európskej únie by mali v novej komisii Ursuly von der Leyen prejsť dôležitými transformáciami. Traja dezignovaní eurokomisári, ktorí by mali témy rozvíjať a zásadne v nich napredovať, ale na vypočúvanie pred Európskym parlamentom neprídu bez obáv. Každý z trojice má totiž za sebou aj rozpačitú minulosť.

Von der Leyen predstavila svoj tím. Šefčovič sa vracia k známemu portfóliu

Maroš Šefčovič bude v rámci novej Komisie spravovať oblasť medziinštitucionálnych vzťahov a prognózovania. Novozvolená predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen oficiálne predstavila svoj tím, ako aj novú štruktúru budúcej Európskej komisie. 

Budúca šéfka eurokomisie si želá, aby domáca politika reflektovala dianie na svetovej scéne. O vývoji zahraničnopolitických tém chce byť s celým kolégiom Komisárov informovaná na týždennej báze.

„Veríme v multilateralizmus, pretože funguje,“ píše Ursula von der Leyen v poverovacom liste budúcemu šéfovi európskej diplomacie. „Európa bude vždy lídrom v snahe podporovať a – ak to bude nutné – aj obnovovať globálny poriadok, založený na (dohodnutých) pravidlách.“

Vypočúvania dezignovaných eurokomisárov a eurokomisáriek začínajú 30. septembra.

Šéf európskej diplomacie príde o oblasť sankcií

Dezignovaný podpredseda Európskej komisie a Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku, Španiel Josep Borrell, by mal vo funkcii nahradiť Federicu Mogherini.

Tá o opätovnú nomináciu z rodného Talianska nemala záujem, čo avizovala pred vyše rokom. Mogheriniová bola len druhou osobou, ktorá nový úrad európskej diplomacie viedla. Ľavicová politička nahradila v roku 2014 Britku Catherine Ashtonovú.

Mogheriniová po druhýkrát nechce šéfovať európskej diplomacii

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku po voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2019 nemá záujem o získanie druhého mandátu v tejto funkcii. Potvrdila to na výročnej konferencii veľvyslancov Európskej únie v Bruseli.

Najstarší člen Von Der Leyenovej Komisie Borrell bude rovnako ako jeho predchodkyne podpredsedom európskej exekutívy a k dispozícii dostane tiež diplomatický úrad Únie, Európsku službu pre vonkajšiu činnosť, ako aj Službu pre zahraničnopolitické nástroje (FPI).

Na rozdiel od Mogheriniovej však prichádza o dôležitý útvar z FPI, ktorý sa venoval sankciám (Unit FPI.5). Ten sa presúva do portfólia lotyšského eurokomisára a podpredsedu pre „hospodárstvo, ktoré funguje pre ľudí“ Vladisa Dombrovskisa.

V „popise práce“, ktorú načrtla budúca predsedníčka Európskej komisie pre šéfa európskej diplomacie, hovorí Von der Leyen o potrebe strategickejších, asertívnejších, jednotnejších, rýchlejších a efektívnejších krokov. Borrell by mal na stretnutí kolégia Komisárov každý týždeň predstavovať najaktuálnejšie témy zahraničnej politiky, čím chce predsedníčka prepájať vnútorné a vonkajšie aspekty európskych politík a zabezpečiť aj „systematickosť v rozhodovacom procese“. Rovnako očakáva „rázne“ kroky pri rozvoji Európskej obrannej únie.

Podľa dokumentu o prioritách budúcej Komisie z pohľadu euroúradníkov, ktorý nedávno zverejnil portál Politico.eu, by mala FPI v čo najkratšom čase zabezpečiť jednotný a ucelený „branding EÚ“. Ten je podľa nich „silným nástrojom verejnej diplomacie“. Úradníci z riaditeľstva navrhujú, aby sa logo „Najlepšie z Európy“ začalo objavovať napríklad na dresoch športovcov vedľa národných vlajok, či na etiketách úspešných európskych produktov, dizajnu, umenia, či pri gastronómii. S kampaňou by sa malo začať minimálne 100 dní pred budúcoročnými Letnými olympijskými hrami v Japonsku. Ďalším plánom by malo byť zjednodušenie výučby európskych jazykov, vrátane financovania titulkovania európskych filmov, či založenia online platformy pre intenzívnejšie vzdelávanie. Relevantnosť zverejneného dokumentu však hovorcovia Európskej komisie už spochybnili.

Milión nabíjačiek pre e-autá či daň z leteckých emisií. Euroúradníci majú ambiciózne plány

Dokument uniknutý z Európskej komisie navrhuje podporiť elektromobilitu, zdaňovanie emisií z letectva, ozelenenie Erasmu, nízkoemisnú výrobu ocele a kompenzácie pre regióny dotknuté energetickou transformáciou.

Vzhľadom na to, že post šéfa európskej diplomacie patril medzi vrcholové pozície v európskych inštitúciách, o ktorých sa viedli dlhé diskusie medzi vládnymi predstaviteľmi ešte pred letom, je málo pravdepodobné, že Borrell grilovaním v Európskom parlamente neprejde. Už pri jeho nominácii však zaznievali hlasy, ktoré kritizovali nielen jeho pomerne optimistický pohľad na Rusko.

Neprajníkom sa nepáčil ani Borrellov vek. 72-ročného Borrella, dosluhujúceho ministra zahraničných vecí Španielska a v rokoch 2004 až 2007 aj prezidenta Európskeho parlamentu, čaká totiž náročná úloha, spojená s množstvom ciest po celom svete, či rozsiahlych diplomatických vyjednávaní.

Keď sa ho v rozhovore v máji novinári pýtali, čo je podľa neho hlavným nebezpečenstvom pre Európu: eurofóbovia, Trump, Putin alebo nedostatok jednoty medzi Európanmi, Borrell odpovedal protiotázkou: „Nuž, je to ako vyberať si medzi morom a cholerou, však?“.

Orbánov človek pre oblasť susedstva a rozširovania

Po Rakúšanovi Johannesovi Hahnovi, ktorého meno sa stalo symbolom spolupráce Európskej únie s krajinami na Balkáne, s Tureckom a aj v krajinách Východného partnerstva, by mal portfólio rozširovania a susedstva prebrať László Trócsányi.

Maďarský diplomat a doterajší minister spravodlivosti, pôsobil v Orbánovej vláde od júna 2014 a viedol aj kontroverzné súdne reformy, proti ktorým protestovala samotná Únia. Budapešť by tak mohla v novej Komisii po témach ako vzdelávanie, kultúra, mládež a šport u Junckera, prísť k omnoho viditeľnejšej a lukratívnejšej pozícii.

Lídri na Balkáne reagovali na Trócsányiho nomináciu pomerne pozitívne. Srbský prezident Aleksandr Vučić zdôraznil, že je pre rozširovanie dôležité, aby bol eurokomisár „skutočný priateľ Srbska“. Podľa neho je maďarský kandidát „mimoriadny, pracovitý a odhodlaný muž“. Milorad Dodik, člen predsedníctva v Bosne a Hercegovine, rovnako potvrdil, že nominant, ktorý má blízko k regiónu, je pozitívnou správou pre Balkán.

Podľa maďarských médii je zisk portfólia rozširovania a susedských vzťahov pre premiéra Viktora Orbána veľkým víťazstvom. No práve silná spojitosť s Orbánom a jeho kontroverznými reformami v oblasti právneho štátu môžu byť najzásadnejšou témou pri previerke pred Europarlamentom.

Dezignovaný eurokomisár nemusí totiž získať dôveru poslancov v tom, že dokáže aktívne presadzovať základné prvky politiky rozširovania EÚ. Tá okrem iného stojí aj na nezávislosti súdnictva, akademických slobôd, slobode prejavu, slobode médií či iniciatívy občianskej spoločnosti, s čim malo v ostatných rokoch problémy aj súdnictvo v Maďarsku pod Trócsányiho vedením.

Súdny dvor EÚ zamietol žaloby Slovenska a Maďarska na kvóty

Tzv. dočasné kvóty na prerozdeľovanie utečencov v EÚ sú podľa európskeho práva v poriadku.

Ak by sa aj maďarský kandidát nestal eurokomisárom pre rozširovanie, nový člen kabinetu Ursuly von der Leyen by s portfóliom rozširovania a susedstva získal k dispozícii jedno generálne riaditeľstvo (DG NEAR). Komisárovou úlohou bude „udržať kredibilnú perspektívu pre budúce rozširovanie“, pokúsiť sa o otvorenie rokovaní o vstupe s Albánskom a Severným Macedónskom, predstaviť nové priority pre Východné partnerstvo po roku 2020, či preskúmať a aktualizovať priority a programy pridruženia s európskymi susedmi na juhu, píše sa v poverovacom liste.

Na riaditeľstve DG NEAR v súčasnosti pôsobí aj najvyššie postavená Slovenka v inštitúciách EÚ, Katarína Mathernová. Ako jedna z dvojice zástupcov riaditeľa zastrešuje od roku 2015 problematiku Východného partnerstva, hospodárskej transformácie a vzťahov s medzinárodnými finančnými inštitúciami.

Portfólio obrany pre jej najväčších podporovateľov

Stále intenzívnejšie požiadavky členských krajín o rozšírenie obranných schopností Európskej únie rovnako našli v plánoch Ursuly von der Leyen svoju realizáciu.

Sylvia Goulard (Renew), ktorá bola v rokoch 2009 až 2017 europoslankyňou, by sa mala stať Európskou komisárkou pre jednotný trh. Okrem tradičných tém, pod patronátmi generálneho riaditeľstva pre digitálnu ekonomiku (DG CNECT) s okresanejšími kompetenciami a generálneho riaditeľstva pre jednotný trh a priemysel (DG GROW), jej pripadne aj novinka. Francúzska vláda vyrokovala dokonca vznik nového generálneho riaditeľstva pre obranný priemysel a vesmír.

Von der Leyen chce, aby Goulard dohliadala na implementáciu Európskeho obranného fondu, akčného plánu pre vojenskú mobilitu, či otvorenosť obranného trhu v Únii (ktorý každoročne generuje vyše 100 miliárd eur). Nová eurokomisia nabieha v tomto sektore na trend svetových veľmocí, ktoré čoraz intenzívnejšie prepájajú obranu územia s vesmírnym priestorom. Dezignovaná eurokomisárka pre vnútorný trh by sa mala sústrediť aj na rozvíjanie tohto prepojenia.

Jednotný trh aj obrana. Francúzska komisárka je silná v Bruseli, v Paríži ju vyšetrujú

Sylvie Goulard bude mať v novej Európskej komisii silné kompetencie v regulácii európskeho trhu vrátane digitálnej ekonomiky a obranného priemyslu. Oslabuje ju len neukončená aféra fiktívnych asistentov v Európskom parlamente.

Podobne ako Trócsányi, aj nominácia Sylvie Goulard vyvolala rozpaky a nevôľu. Bývalá europoslankyňa bola totiž zapletená do aféry, ktorá sa týkala údajného zneužitia peňazí, určených pre asistentov poslancov Európskeho parlamentu za francúzsku stranu Demokratické hnutie (MoDem). Európsky parlament kauzu uzavrel koncom augusta a Goulard vrátila do jeho pokladne 45 tisíc eur, písal Le Point.

Vzhľadom na jej postavenie a blízkosť k prezidentovi Macronovi sa ale neočakáva, že by europoslanci boli voči Goulardovej nadmerne kritickí.