Grécko už Ukrajine ďalšie zbrane nepošle

Krátka správa.

Atény neplánujú poslať na Ukrajinu ďalšie vojenské vybavenie, uviedol grécky minister obrany Nikos Panagiotopoulos. Zaisťovať chcú vlastnú bezpečnosť. Grécky vzdušný priestor totiž len za jediný deň v stredu (13. apríla) narušili turecké stíhačky až jedenásťkrát.

Nikos Panagiotopoulos tvrdí, že obrana vlastného územia Grécka by sa nemala oslabovať posielaním ďalších zbraní mimo Grécka, a to najmä na ostrovoch.

„Obranné vybavenie, ktoré sme poslali na Ukrajinu, pochádzalo z našich zásob. Nie je problém poslať viac,“ povedal gréckym poslancom v parlamentnej diskusii.

Grécka vláda už poslala na Ukrajinu dve dopravné lietadlá C-130 naložené vojenskou technikou, napr. pušky Kalašnikov a prenosné raketomety.

Podľa prieskumu MEGA TV až 66 percent Grékov s odoslaním vojenského materiálu na Ukrajinu nesúhlasí. Necelá tretina, 29 percent obyvateľov, s rozhodnutím vlády súhlasí.

Panagiotopoulos sa tiež zmienil o vzťahoch s Tureckom a povedal: „V súčasnosti nie je na komentovanie pozície Turecka v NATO najvhodnejší čas. Spojenci chcú totiž zabezpečiť, aby Turecko zostalo súčasťou NATO.“

Grécko v stredu (13. apríla) zároveň informovalo, že turecké stíhačky narušili vzdušný priestor Grécka jedenásťkrát, pričom preleteli vo veľmi nízkych výškach nad gréckymi ostrovmi, z ktorých niektoré boli dokonca obývané.