Nové európske kybercentrum chce hostiť sedem miest

Slovensko záujem neavizovalo, napriek tomu, že nové centrum vytvorí nielen desiatky pracovných miest a pomôcť môže aj lokálnym dodávateľom, ale stane sa aj strediskom tvorby európskej kyberpolitiky.

Európske stredisko pre kompetencie v oblasti kybernetickej bezpečnosti (ECCC) chce podľa portálu POLITICO hostiť až sedem miest. Brusel, Mníchov, Varšava, Vilnius, Luxemburg, Bukurešť a León majú záujem o centrum, ktoré bude distribuovať európske peniaze na výskum technológií v oblastiach ako šifrovanie či bezpečnosť sietí.

Zástupcovia veľvyslancov pri EÚ by konečné sídlo mohli vybrať ešte dnes (9. decembra). Konečné rozhodnutie musí vzísť z absolútnej väčšiny z 27 hlasov.

Napriek tomu, že nejde o tradičnú agentúru Európskej únie, svojej hostiteľskému mestu prinesie nielen desiatky pracovných miest (podľa odhadov od 30 do 80), ale pomôcť môže aj miestnym dodávateľom zo sektora kybernetickej bezpečnosti. Zároveň sa stane centrom stretnutí tvorcov bezpečnostných politík a predstaviteľov obranného priemyslu.

Centrum bude spravovať a prerozdeľovať miliardy eur na financovanie kybernetickej bezpečnosti.