Európska únia v obchádzajúcom roku naštartovala v oblasti budovania vlastnej obrany viacero menších, ale aj väčších iniciatív: od posilňovania spoločných projektov, cez výskum a vývoj, po reálne vyčlenenie peňazí. Aktívnejšie sa zapojilo aj Slovensko.
-
Správa o stave európskej obrany: Ambície Únie prekračujú možnosti európskych armád
Európska agentúra vidí perspektívu v spoločných projektoch, ako vývoj tankov, hliadkovacích plavidiel, ochrane proti bezpilotným lietadlám, ale už aj vo vesmíre. Európske armády sú podľa najnovšej revízie mimoriadne rôznorodé, rozlične modernizované a odlišná je aj ochota tento stav meniť.
-
Do európskych obranných projektov budú môcť v roku 2026 vstúpiť aj tretie krajiny, vrátane Američanov a Britov
Zapojenie tretích krajín do PESCO projektov bola priorita aj pre slovenskú vládu. Hoci podmienky pre prístup mimoeurópskych krajín budú náročné, Únia formulovala ďalšie obmedzenia, ktoré môžu diskvalifikovať Čínu, Turecko aj Izrael.
-
Iba Slovensko nemá medzi miliónovými projektami na rozvoj európskeho obranného priemyslu svoj vlastný
V programoch na výskum a vývoj v obrannom priemysle, pre ktoré eurokomisia vyčlenila takmer 1,5 miliardy eur, zatiaľ Slovensko neuspelo. Rezort obrany verí, že lepšia komunikácia medzi ním a obranným priemyslom tento stav zmení.
-
Strategický kompas: Krajiny Únie chystajú spoločný zoznam bezpečnostných hrozieb
Členské štáty EÚ finišujú prípravu vlastných katalógov, ktoré by sa mali stať základom novej európskej iniciatívy a posilniť „spoločnú strategickú kultúru“ v obrane a zahraničí.
-
Európska obrana po brexite: Dohoda Únie s Britmi pomôže obom stranám
Únia po brexite stratila pätinu svojich kritických kapacít a obrannej techniky, ktorú sprostredkúvalo Spojené kráľovstvo. Hoci sa uvoľnila cesta mnohým iniciatívam, ktoré Briti v Únii blokovali, európske členské štáty NATO sú vo svojej bezpečnosti nateraz na mimoeurópskych partneroch ešte závislejšie.
-
Európsky rozpočet a spoločná obrana: Strategická autonómia s polovicou peňazí?
Na spoločnú obranu chce Únia na najbližších sedem rokov vyčleniť približne 13,5 miliardy eur, z toho 1,5 miliardy na vojenskú mobilitu, 7 miliárd do fondu na spoločné obranné projekty a 5 miliárd na financovanie operácii. Je to málo, hovoria experti.
-
Dve tretiny projektov PESCO v obrannej spolupráci Únie sa nepohlo z iniciačnej fázy
Po troch kolách a schválení 47 konkrétnych projektov by mala byť obranná spolupráca európskych krajín v plnom prúde. V prípade vývoja nových riešení pre obranu EÚ je však opak pravdou.