László Sólymos: Bez vyriešenia bioodpadu nedosiahneme európsky cieľ

László Sólymos

László Sólymos. FOTO: TASR/Dano Veselský

Je Slovensko zdravá a bezpečná krajina?

Ak vezmem bezpečnosť z toho hľadiska, že nám tu nevybuchujú bomby, z tohto pohľadu žijeme v regióne, ktorý je celkom bezpečný. A či je región zdravý? Sú oveľa zdravšie, najmä Škandinávia. Máme resty a máme čo naprávať. Nemyslím si však, že by sme na tom boli extrémne zle. Máme celkom veľké chránené územia. Percentuálne viac chránených území v Únii má len Chorvátsko, Bulharsko a možno Slovinsko. V Anglicku majú osem percent chránených oblastí, my máme 30. Niekedy mi to príde, že to berieme ako záťaž, pritom je to naše šťastie.

Keď sme na tom z pohľadu životného prostredia celkom dobre, môžu si to povedať aj ľudia, ktorí žijú v blízkosti skládky toxického odpadu vo Vrakuni na okraji Bratislavy?

Sú miesta na Slovensku, o ktorých nemôžeme povedať, že je to tam z pohľadu zdravého prostredia v poriadku. V okolí vrakunskej skládky, ale napríklad aj Predajnej pri Podbrezovej, celkovo máme asi 300 potvrdených a takmer 900 pravdepodobných environmentálnych záťaží. Ľudia, ktorí okolo nich žijú, nebudú súhlasiť s tým, že je všetko v poriadku, lebo nie je. Mojou úlohou je, aby sme to napravili. Aby sme nastavili pravidlá tak, aby sa to už neopakovalo.

V čom pri vrakunskej skládke zlyhal štát?

Nechcem riešiť, ako to bolo za socializmu. Nechcem polemizovať, aké možnosti na sanáciu mal štát, ja to neviem. Neviem, aké mal napríklad finančné možnosti, kým sa na to nedali použiť európske zdroje.

Eurofondy môžeme čerpať už dlho.

Aby sa dali sanovať takéto environmentálne záťaže, tak sa musia nastaviť pravidlá. Aby sme mohli využívať eurofondy, museli sme na to prijať zákon.

Tento problém riešite už vyše roka a určite ste narazili na veci, ktoré v tejto veci štát urobil zle.

Neviem, čo v tomto prípade spravil štát zle. Nerád by som to hodnotil. Neviem, aká bola situácia v roku 2010 alebo 2006, nebol som tu, aby som vedel povedať, kde zlyhali. Viem len to, aké mám teraz problémy pri riešení tejto skládky. Ak si niekto myslí, že luskneme prstami a ide to, nie je to tak.

Celý rozhovor si môžete prečítať na webstránke Denníka N