Envirorezort chce skoncovať s vývozom poloprázdnych kontajnerov

Likvidácia odpadu v Prešove

Likvidácia odpadu v Prešove. FOTO-TASR

Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) chce „stransparentniť“ nakladanie s odpadom na Slovensku. Budúci týždeň predloží na pripomienkovanie novelu odpadového zákona, ktorá má sprísniť kontrolu aj sankcie pre organizácie zodpovednosti výrobcov. Tie financujú triedenie a zber odpadu v obciach.

Sólymos to oznámil na stretnutí s novinármi vo štvrtok 18. mája.

Urobiť poriadok v odpadoch

Slovensko v roku 2015 recyklovalo podľa Eurostatu len 15 percent komunálneho odpadu. O päť rokov neskôr by podľa európskej legislatívy malo recyklovať až 50 percent.

„Nemáme sa čím chváliť,“ povedal Sólymos. „Slovensko si skrátka nezaslúži povesť skládkovej veľmoci.“ Pripomenul, že dve tretiny komunálneho odpadu končia na skládkach.

Cieľom novely zákona, ktorý vstúpil naplno do účinnosti len v júli 2016, je podľa ministra „urobiť v odpadoch poriadok“.

Novela má znížiť administratívu pre asi 2 500 menších podnikateľov a živnostníkov. Tým, ktorí uvedú na trh do 100 kilogramov obalov či neobalov, po novom odpadne povinnosť uzatvárať zmluvu s organizáciou zodpovednosti výrobcov (OZV), napísal envirorezort v tlačovej správe.

Väčší dohľad nad financovaním

Práve fungovanie OZV je druhou veľkou zmenou, ktorú prináša novela. Cez OZV financujú veľkí výrobcovia obalov zber a triedenie. Patria medzi nich aj výrobcovia balených potravín či nápojov.

Novela odpadového zákona má sprehľadniť a zefektívniť prácu OZV.

https://euractiv.sk/clanky/zivotne-prostredie/skladkovacie-poplatky-nemozeme-si-dupnut-odkazalo-ministerstvo-aktivistom/

„Výrobcovia sa sťažovali, že nevidia do hospodárenia OZV, že platia priveľa,“ povedal na stretnutí s novinármi minister Sólymos. Novela preto zavádza dozorný orgán, v ktorom bude zastúpený štát a samotní výrobcovia.

Minister vysvetlil, že sťažnosti chodili aj od obcí. „OZV uzavrú zmluvu, a potom neberú telefón,“ opísal Sólymos situáciu niektorých radníc. Po novom budú v zákone sankcie pre OZV, ktoré nezabezpečia nádoby na triedený zber.

Spolovice naplnené kontajnery

Vlani sa na trhu objavili OZV, ktoré síce mali zazmluvnených výrobcov, nie však obce. Financie určené na zber a triedenie tak prúdili len jedným smerom – od výrobcov do OZV.

„V niektorých obciach sa vyvážajú kontajnery naplnené spolovice. Inde je zase nedostatok kontajnerov. OZV hovorí, že nemá na to peniaze,“ analyzuje problém riaditeľka odboru odpadového hospodárstva na ministerstve Eleónora Šuplatová.

https://euractiv.sk/rozhovory/zivotne-prostredie/keby-bol-zvoz-odpadu-transparentny-vsetci-maju-nase-senzory/

„Toto by sme mal vyriešiť cieľmi zberu. Budú to veľmi konkrétne čísla pre konkrétne OZV v kilogramoch. Budú mať presne dané množstvá, ktoré musia vyzbierať,“ povedala Šuplatová.

Presné množstvo odpadu, o ktorý sa musí konkrétna OZV postarať, bude určovať ministerstvo.

Veľa odpadu aj peňazí

Šuplatová tiež informovala, že envirorezort začal niekoľko konaní na zrušenie autorizácie pre OZV.

„Jedným dychom treba dodať aj to, že nie vždy to bola ich vina,“ povedala Šuplatová k tomu, že niektoré OZV sa nestarali o obce, s ktorými uzavreli zmluvy. OZV podľa nej nemali vždy dosť informácií.

Novela má zlepšiť fungovanie koordinačných centier, ktoré majú prehľad o situácii v zbere a triedení odpadu v obciach.

„Tento systém sa vyznačuje nielen veľkým objemom odpadu, ale aj veľkými peniazmi,“ povedal o slovenskom odpadovom hospodárstve Sólymos. „Sme pripravení na to, že okolo novely bude veľký krik,“ uzavrel minister s tým, on chce „konštruktívny dialóg“.