Internet vecí sa postará aj o vaše smeti

zdroj: zerowastesg.com

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Zelená ekonomika

Od postupného zavádzania internetu vecí, teda digitálneho prepojenia zariadení všetkého druhu, si mnohí sľubujú predovšetkým vyššiu produktivitu.

Spoliehajú sa na neho ale aj ekológovia alebo odborníci zaoberajúci sa manažmentom odpadu, odpadového hospodárstva či čistiacich služieb.

Internet smetí

Sú krajiny, kde je to už dnes realitou. V Singapure je 10 tisíc smetných košov vybavených senzormi, ktoré vysielajú signál o ich umiestnení a senzormi ktoré signalizujú, ak je kôš plný.  Smetiari tak vedia kedy je potrebné ich vyprázdniť.

Senzory sú primárne umiestnené v tých oblastiach, kde predtým dochádzalo k prepĺňaniu smetných nádob, resp. kde kapacity často nestačili, napríklad pri nákupných centrách alebo dopravných uzloch, kde sa pohybuje veľa ľudí.

Senzor tak vyšle signál a zavolá najbližšie smetiarske auto. Z hľadiska zdrojov je tento systém nastavenia „podľa potreby“ omnoho efektívnejšia ako ten tradičný.

Potenciál pre lepší zber odpadu, najmä vo veľkých mestách, je s takýmto inteligentným zosieťovaním obrovský.

Celkovo by mal internet vecí v nasledujúcich 5 rokoch rásť míľovými krokmi. Do roku 2020 by sa mal počet vzájomne prepojených zariadení strojnásobiť, z 13, 4 miliardy v roku 2015 na 38,5 miliárd v roku 2020.

Inde na svete si sektor zberu odpadu tento fenomén len začína všímať. V tých dňoch začína v Singapure na okraj Svetového summitu miest podujatie CleanEnviro Summit, kde si mestá z celého sveta budú môcť preskúmať dostupné možnosti a skúsenosti v tejto oblasti.

Predstaví sa na ňom 900 popredných spoločností aj start-upov, ktoré podnikajú v oblasti urbánneho rozvoja, manažmentu odpadu a vody.

Nové údaje

Okrem zvýšenej produktivity môže internet vecí priniesť aj nový vhľad skrz nové dáta. Pomôže napríklad zistiť, v akých časoch je typicky odpadu viacej alebo kedy sú čistiace služby potrebnejšie.

Informácie o tom, ako ľudia používajú veci a ako interagujú so svojim prostredím môžu pomôcť manažérom budov, zdravotníkom a mnohým iným.

Prekážkou v rozvoji internetu vecí je nateraz cena technológií a požiadavky na údržbu systému. Samozrejme pri jeho prevádzke tiež bude treba počítať s poruchami a možnosťou nepresných údajov.

Odborníci tiež upozorňujú, že zariadenia musia „hovoriť jedným jazykom“, aby ich bolo možné prepájať navzájom. Napríklad robotický čistič podláh by mal byť schopný komunikovať s výťahom, aby ho tento vyviezol poupratovať na ďalšie poschodie.