Denník N – Vitajte v Nórsku, kráľovstve elektromobilov

Tesla Model X

Tesla Model X. FOTO-TASR

Šéf Tesly Elon Musk nedávno nazval Nórsko „úžasne skvelou krajinou“. A nemyslí si to len pre krásu miestnych fjordov.

Nórsko sa v posledných rokoch stalo svetovým lídrom v zavádzaní elektromobilov. Vďaka mohutným štátnym úľavám tu jazdí najviac elektrických áut na počet obyvateľov na svete.

Minulý rok flotila elektrických vozidiel v krajine presiahla stotisíc kusov a tvorí zhruba  štyri percentá všetkých osobných áut v krajine (hybridov je ďalších 1,5 percenta).

Podiel na trhu predaných áut prekročil spolu s hybridmi vlani 40 percent. A v januári si vôbec prvýkrát Nóri prihlásili viac elektrických alebo hybridných áut ako benzínových či dieselových. Nórsko, ktoré je kráľovstvom, chce do roku 2025 (teda už o sedem rokov) dosiahnuť, aby sa prestali predávať nové benzínové a dieselové autá.

„Ide vám to, páni,“ bol nadšený šéf Tesly, ktorá vyrába elektromobily.

Jedným z Nórov, ktorí jazdia na elektrinu, je aj Erik Figenbaum. „Mal som dve autá, jedno dieselové a druhé staršie, benzínové. Benzín som vymenil za e-Golf,“ hovorí pre Denník N.

Na otázky o elektromobiloch je zvyknutý, pracuje ako hlavný výskumný inžinier v štátnom think tanku Inštitút pre dopravnú ekonomiku, kde skúma vplyv elektrovozidiel na spoločnosť.

Na otázku, prečo on a ďalšie desaťtisíce Nórov prešli k elektromobilom, odpovedá jednoznačne. „Elektromobily sú momentálne najlacnejšie vozidlá, aké si môžete kúpiť,“ hovorí. Podľa neho to platí v prípade ekonomickej triedy aj väčších áut, výnimkou sú iba veľmi malé autá, kde stále nájdete lacnejšie benzínové modely.

Celý článok si môžete prečítať na webstránke Denníka N