Dotácie na čistejšie vykurovanie sa majú začať pred ďalšou zimou

Tepláreň na biomasu v Trebišove. [TASR/Roman Hanc]

Modernizácia vykurovania sa bude sústrediť na menej rozvinuté a zároveň znečistenejšie slovenské regióny, avizoval štátny tajomník envirorezortu.

Ministerstvo životného prostredia SR chce podporiť dotáciou výmenu zastaraných kotlov a piecok na uhlie a drevo, v prvom kole by ich malo byť približne 20 tisíc. Celkovo je takýchto kotlov a piecok na Slovensku viac ako 100 tisíc.

Pre TASR to uviedol štátny tajomník ministerstva životného prostredia Norbert Kurilla, ktorý v májových eurovoľbách kandiduje za Most-Híd.

Cieľom dotácií sú aj najmenej rozvinuté regióny a okresy, kde je najväčší problém s kvalitou ovzdušia. Ich obyvatelia nemajú často financie na výmenu zastaraných kotlov, priblížil štátny tajomník.

„Pre zvyšnú časť Slovenska, kde je väčšia kúpyschopnosť a možno menej znečistené ovzdušie, bude táto podpora nižšia,“ povedal Kurilla s tým, že je potrebné zasiahnuť do operačného programu. V súčasnosti o tom ministerstvo rokuje s Európskou komisiou.

„Dúfame, že po odobrení zo strany Komisie, keď sa zmenia parametre operačného programu, budeme môcť už na jeseň alebo pred zimnou prestávkou spustiť tento program,“ uviedol. Dodal, že to bude otvorená výzva a príspevok k obnove a rekonštrukcii budov.

Štátny tajomník dodal, že rezort chce nastaviť systém v ďalšom období tak, aby sa príjmy z predaja emisných povoleniek dali využiť aj na obnovu individuálnych bytových jednotiek.