Emisné škandály VW prispejú k rozvoju elektromobility

Zdroj: TATRA SUMMIT

„Po týchto nešťastných objavoch a podvodoch, ktorých sme boli svedkami v niektorých častiach nášho automobilového priemyslu je jasné, že niektoré segmenty, ako napríklad elektromobily, sa teraz budú rozvíjať ešte rýchlejšie,“ vyhlásil počas medzinárodnej konferencie Tatra Summit podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.

Slovenský podpredseda zodpovedný za Energetickú úniu pripomenul, že EÚ a Spojené štáty, ktoré odhalili kauzu spojenú s podvodnými testami emisií najväčšieho európskeho výrobcu áut, majú v pláne vyrovnať sa s dôsledkami škandálu spoločne.

Jedným z prvých projektov USA a EÚ bude otvorenie spoločných laboratórií v talianskej Ispre, kde v súčasnosti funguje Spoločné výskumné centrum EÚ (JRC) pod vedením slovenského odborníka na výskum Vladimíra Šucha.

„Bol som veľmi povzbudený tým, že prvým projektom bude spoločné laboratórium, v ktorom budeme pracovať na štandardizácii elektromobilov budúcnosti a štandardizácií inteligentoch sietí, ktoré by dokázali znieš nápor budúceho dopytu po elektrickej energii kvôli väčšiemu využívaniu elektromobilov,“ povedal Šefčovič. „Myslím si, že je veľmi podstatné, že na tom spoločne pracujú práve dve najväčšie svetové ekonomiky,“ dodal.

Američania pomôžu aj s „reálnymi“ testami

Slovenský podpredseda sa minulý týždeň stretol s americkým ministrom pre energetiku Ernestom Monizom. Navštívil aj Agentúru na ochranu životného prostredia (EPA), ktorá pôvodne odhalila softvérové podvody týkajúce sa emisií dieselových motorov najväčšej nemeckej automobilky.

„S americkými partnermi sme otvorili laboratóriá, ktoré budú spolupracovať na tom, aby sa presne merali emisie počas skutočnej jazdy, a nie len podľa sterilných laboratórnych testov. Tie predstavujú mimoriadne odchýlky od toho, aké sú naozajstné emisie našich vozidiel na cestách,“ povedal  Šefčovič novinárom v stredu (4.november).

Kauza nemeckého Volkswagenu súvisiaca s manipuláciou emisných testov môže mať nie len nepriaznivé ekologické dôsledky ale aj zásadný vplyv na predaj áut, čo môže ovplyvniť ekonomiky závislé na exporte automobilov, ako je napríklad Slovensko.

„Kauza by mohla mať vplyv na …. rast reálneho hrubého domáceho produktu v niektorých členských štátoch Európskej únie, najmä v Nemecku,“ uviedla Európska komisia vo svojej jesennej ekonomickej prognóze s tým, že škandál môže negatívne ovplyvniť aj maďarské a slovenské hospodárstvo.

EurActiv/TASR