Nedostatok benzínu vo Francúzsku povzbudil predajcov elektromobilov

Rad pred čerpacou stanicou (AP Photo/Thibault Camus)

My vám podržíme miesto v rade na benzín a vy si zatiaľ vyskúšajte naše elektrické auto. S takýmto návrhom obiehajú predajcovia Nissanu francúzske čerpacie stanice od minulého týždňa. Video, ktoré túto situáciu zachytáva, videlo za menej ako 24 hodín na sociálnych sieťach 650-tisíc ľudí, pochválil sa Nissan pre AFP.

Nissan, ale aj Renault či PSA sa snažia súčasnú krízu využiť na vyšší predaj áut poháňaných elektrinou. V Paríži sa medzitým zvýšil prenájom elektromobilov cez verejný systém Autolib´.

Nemáme benzín, ale máme elektromobil

„Keď človek už šoféroval elektrické vozidlo, je náchylnejší zvážiť tento typ dopravy v budúcnosti,“ povedal pre AFP Bernard Loire, šéf Nissanu pre Francúzsko a Benelux. Nissan sa snaží popohnať predaj svojej novinky Leaf.

Renault zase odkazuje na svoje elektrické vozidlo Zoé, ktoré už teraz predstavuje polovicu nových predaných elektromobilov v krajine: „Vo Francúzsku už nemáme benzín, ale máme Zoé.“

Reklamu postavenú na dlhých radách na benzín a diesel predstavil aj Citroën (skupina PSA). Na sociálnych sieťach propaguje svoju novinku E-Méhari.

V roku 2015 si Francúzi zaregistrovali takmer 23-tisíc nových elektrických vozidiel, čo ich v rámci EÚ zaradilo na štvrté miesto.

Denne o dvetisíc výpožičiek viac

Automobilky ešte nevedia vyhodnotiť, ako sa kríza prejavila na predaji. Parížania však už teraz viac využívajú verejný systém výpožičky elektromobilov Autolib´.

Vozidlá poháňané len elektrinou môžu obyvatelia Paríža a jeho predmestí využívať na základe denného alebo dlhšieho trvajúceho predplatného.

Denník Le Parisien informoval, že v minulom týždni stúpol počet vozidiel vypožičaných cez Autolib´ z 15-tisíc na 17-tisíc denne. Zvýšil sa aj predaj denných – jednorazových preukazov: až o 50 percent.

„Zatiaľ ide len o chvenia,“ uviedol pre Le Parisien predstaviteľ Autolib´ s tým, že si treba počkať na dlhodobý efekt krízy.

Štrajk môže zasiahnuť aj elektrárne

Do tretieho týždňa štrajku vstúpilo v pondelok 30. mája šesť z ôsmich francúzskych rafinérií. Spoločnosť Total v piatok 27. mája oznámila, že nedostatkom pohonných hmôt trpí 30 percent jej staníc.

Cez víkend sa situácia mierne zlepšila. Vláda totiž nasadila políciu na odblokovanie skladov ropy a začala čerpať z krízových rezerv.

Politická kríza však môže poškodiť i elektromobily. Štrajku totiž neušli ani jadrové reaktory, z ktorých Francúzsko čerpá väčšinu elektriny. Minulý týždeň odborári jednorazovo znížili výkon v 12 z 19 francúzskych atómiek.

Francúzski odborári navyše na tento týždeň oznámili štrajk na železniciach, vo verejnej doprave a na letiskách. Žiadajú bezpodmienečné zrušenie nového zákona o práci, ktorý oslabuje pozíciu celonárodných odborárskych organizácií.