Nemci by mohli dotovať nákup elektromobilov

„Otázka o tom, ako k tomu budeme pristupovať v nasledujúcom legislatívnom období [t.j. po roku 2013]a či potrebujeme viac stimulov – to sa rozhodne, keď na to dôjde čas,“ povedala v pondelok nemecká kancelárka Angela Merkel médiám po stretnutí Národnej platformy pre mobilitu (NPE).

Ide o široké fórum zástupcov vlády, automobilového, technologického a energetického odvetvia,, odborov a ďalších odborníkov.

Za model pre rozvoj elektromobility ju považuje aj slovenské ministerstvo hospodárstva. Zavádzanie e-mobility do praxe na Slovensku je ale stále len v počiatkoch a stojí na niekoľkých pilotných projektoch, ktoré realizujú súkromné firmy napr. aj s finančnou podporou EÚ (Projekt VIBRATe)

Federálna vláda prisľúbila poskytnúť na výskum elektromobilov a technológie batérií 1 miliardu eur. Momentálne má v pláne ďalšie kroky, ako je poskytovanie 10-ročnej výnimky z motorových vozidiel pre majiteľov áut na alternatívny pohon.

Priame dotácie

Rozsiahly systém podpory funguje vo Veľkej Británii, kde vláda vyčlenila 300 miliónov libier na dotovanie e-mobilov do výšky 25 % nákupnej ceny (max. 5000 libier). Ďalších 30 miliónov libier alokovala vláda na výstavbu nabíjacích staníc a 80 miliónov libier na výskumné granty.

Do konca roku 2014 dotuje elektromobily aj švédska vláda, a to do výšky 4500 eur pre maximálne 5000 áut. V Španielsku môžu kupujúci získať dotácie do 20 % ceny – do výšky 6000 eur a tiež financuje výstavbu siete verejných nabíjacích staníc.

Francúzska vláda by dokonca mohla dotácie na elektromobily zvýšiť zo súčasných 5000 eur na 7000 eur a tiež navrhla zdvojnásobiť dotácie pre hybridné autá na 4000 eur.

Viac informácií o otázkach súvisiacich s rozvojom elektromobility v Európe i na Slovensku nájdete v špeciálnom Súbore liniek.

Vyčkávanie

Niektorí zástupcovia automobilového priemyslu tvrdia, že dotácie vo francúzskom štýle sú nevyhnutné pre naplnenie cieľov rozvoj elektromobility v praxi.

Výkonný riaditeľ koncernu Daimler Dieter Zetsche pre televíziu ZDF uviedol, že bez dotácií neočakáva v Nemecku viac ako 600 tisíc elektromobilov.

Podľa jedného z členov nemeckej platformy Henning Kagermanna sú dotácie skôr strednodobou možnosťou. Nebolo by dobré začať s tými istými opatreniami ako uplatňuje francúzska vláda. Pre novinárov vysvetlil: „Veríme, že by nemuseli byť zásadnou témou až kým sa nedostaneme do vyspelejšieho štádia.

Medzi hlavné dôvody, ktoré odrádzajú vodičov od elektrických áut sú vysoké náklady na batérie, obmedzený dojazd a nedostatočne rozvinutá infraštruktúra.

Počas prvých ôsmich mesiacov tohto roku bolo v krajine zaregistrovaných menej ako 2280 elektromobilov. Predstavovalo to len 0,1 % z celkového počtu 2,108 milióna registrovaných osobných vozidiel.

Ferdinand Dudenhoeffer, vedúci Centra pre automobilový výskum na Univerzite v Duisburg-Essene, v súvislosti s úmyslom vlády dosiahnuť do roku 2020 milión registrovaných áut dodal: „Bolo by naivné pokračovať v úsilí dosiahnuť tento cieľ.“

(EurActiv/Reuters)